Szent-Györgyi Albert az egyetlen olyan magyar tudós, aki a Nobel-díjat hazai kutatásaiért nyerte el. Alkotó életének fénykora a szegedi egyetemen eltöltött szűk másfél évtized (1931-1944). Itt izolálta a C-vitamint, mert a paprikában, Szeged jellegzetes növényében valóságos C-vitamin-bányára bukkant.
A szegény ember Cambridge-e
Szegedre érkezése előtt Szent-Györgyi külföldön, többek közt Groningenben és Cambridge-ben dolgozott. Külföldi kutatómunkája során fedezett fel egy érdekes vegyületet, a későbbi C-vitamint (aszkorbinsavat), a "hexuronsavat". Ekkor azonban még nem sikerült nagy mennyiségben izolálnia és szerkezeti képletét meghatároznia.
Szent-Györgyit Klebelsberg Kunó, Horthy Miklós oktatásügyi minisztere igyekezett hazacsábítani. Klebelsberg ajánlata, a szegedi professzori kinevezés, illetve hogy a Rockefeller Alapítvány támogatásával itt létrehozandó tudományos központ kialakításában központi szerepet kap, egybeesett Szent-Györgyi vágyaival.
Az új, Dóm téri laboratórium elkészültéig egy kórházban kialakított munkahelyet ígértek Szent-Györgyinek. E kompromisszumos ígéret hatására Szent-Györgyi Albert, valamint első felesége 1930. augusztus 15-én elhagyta a "tudományos hazát", Cambridge-t és elindult Szegedre. Útjukat többször is megszakították: Szent-Györgyi Albert előadásaival elbűvölte közönségét - írja az első Szent-Györgyi monográfia szerzője, Ralph W. Moss.
"A szegény ember Camridge-e Szeged" - írja Moss. A tudós és családja 1931 januárjában vonattal érkezett a Tisza-parti városba, ahol Szent-Györgyi Albert 13 évig élt és alkotott, az itteni egyetemen érte el élete legnagyobb felfedezéseit, itt fejtette meg a "hexuronsav" titkát, ami világhírt hozott számára. Ehhez az eredményhez az is hozzájárult, hogy e "félreeső" helyen semmi sem vonta el a figyelmét a munkájától. Ugyanakkor Szeged - mely befogadta, miközben a kozmopolita Budapest visszautasította kinevezését - megtiszteltetésnek vette, hogy ilyen neves tudós, mint Szent-Györgyi Albert itt dolgozik.
Friss szellemet hozott
"Szegeden csapatot szervezett maga köré: Laki Kálmán, Banga Ilona, Straub F. Brunó, Erdős Tamás társaságában, a mai Déri Miksa szakközépiskola épületének pincéjéből a Dóm térre költöztetett épületben folytatta a külföldön, többek között a vitaminkutatás pápája, Hopkins mellett, Cambridge-ben elkezdett munkát" - mondta Dux László, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karához tartozó Biokémiai Intézete tanszékvezető egyetemi tanára.
Friss szellemet hozott Szent-Györgyi, mert megmutatta: tudós ember, széleskörű érdeklődéssel, aki színes életet él. Például rendszeresen sportolt, repülőgépet vezetett, motorkerékpárral járt a munkahelyére, színházba járt. Diákjaival fesztelen és családias kapcsolatot alakított ki, ami éles ellentéte volt az addig más egyetemi oktatóktól megszokott hiaerchikus viszonynak.
Meglepetésként érte a Nobel-díj
A paprikában, Szeged jellegzetes növényében valóságos C-vitamin-bányára bukkant. Az itt nyert mintákat - még mielőtt kérték volna - a világ minden tájára eljuttatta. Sőt, mikor 1935-ben Belgiumban tartott előadásokat, C-vitaminnal kezelt néhány beteget, akiknek állapota drámai módon javult, így orvosi zseninek tartották azt a Szent-Györgyit, aki amúgy nem kedvelte a gyakorlati orvoslás formáit.
Noha kiemelkedő tudós volt, mégis meglepetésként érte, amikor 1937. október 2-án telefonhívást, majd később táviratot kapott Stockholmból: a Karolinska Institutet orvosi fakultása neki ítélte a fiziológiai és orvosi Nobel-díjat, "...a biológiai égésfolyamatok, különösképpen a C-vitamin és a fumársavkatalízis szerepének terén tett felfedezéseiért".
A bejelentést nagy ünneplés követte itthon, Szegeden spontán fáklyás felvonulást tartottak: Szent-Györgyi eredménye - ahogy a Times nevezte: Paprika-díja - a korabeli beszámolók szerint "helyreállította Magyarország megtépázott tekintélyét a világ szemében". A Tisza-parti városból Stockholmba utazó, onnan ide visszatérő 44 éves Szent-Györgyi Albertet a Nobel-díj átadáskor az ünnepi szónok úgy említette, mint "a Szegedről jött új hódítót".
"A magyar tudomány hatalmassá fog növekedni"
A második világháború után Szent-Györgyi először megpróbált együttműködni a kommunista rendszerrel, és folytatni oktató és kutatói munkáját. Amikor azonban 1947-ben, svájci tartózkodása alatt tudomására jutott író barátjának, Zilahy Lajosnak a letartóztatása, úgy döntött, nem tér vissza Magyarországra. Az Egyesült Államokba emigrált, és csak 1973-ban, nyolcvanéves korában tért vissza újra, volt tanítványa, Straub F. Brunó meghívására az MTA Szegedi Biológiai Központ átadási ünnepségére. Akkor a Szegedi Orvostudományi Egyetem díszdoktorává avatták. Beszédében Szent-Györgyi Albert kijelentette: "...Látom, tapasztalom, hogy ebben a kis országban olyan nagy a tudomány tisztelete, szeretete, a közös emberi kincsek megbecsülése oly erős, hogy ennek alapján joggal várhatom; a magyar tudomány hatalmassá fog növekedni."
Szent-Györgyi Albert szobra Szegeden
Nobel-díjasok Szegeden "Szent-Györgyi Albert szellemisége meghatározó a mai Szegedi Tudományegyetem számára is. Az egyetem leginkább azzal tud tisztelegni Szent-Györgyi életműve előtt, ha a kutató kollégák maguk is kiemelkedő eredményeket érnek el" - mondta Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora a Szent-Györgyi Konferenciát megnyitó sajtótájékoztatón. A konferenciára kilenc Nobel-díjas tudós érkezett. Elfogadta a meghívást Andrew V. Schally (USA, orvosi-fiziológiai Nobel-díj, 1977 az agy által termelt peptid hormonokkal végzett munkájáért), Bert Sakmann (Németország, orvosi-fiziológiai Nobel-díj, 1991 a sejtmebránban található ioncsatornák vizsgálatáért), Eric Wieschaus (USA, orvosi-fiziológiai Nobel-díj, 1995 a korai embrionális fejlődés genetikai ellenőrzésének területén tett felfedezéseiért), Peter C. Doherty (Ausztrália, orvosi-fiziológiai Nobel-díj, 1996 annak leírásáért, hogyan használják a nyiroksejtek a szövet-összeférhetőségi génkomplex molekulákat a vírusok felismerésére és elpusztítására), Tim Hunt (Egyesült Királyság, orvosi-fiziológiai Nobel-díj, 2001 a ciklin és a ciklin-dependens kináz, a sejtciklust szabályozó molekulák felfedezéséért), Robert Huber (Németország kémiai Nobel-díj, 1988 egy fotoszintézis reakcióközpont háromdimenziós szerkezetének megállapításáért), John E. Walker (Egyesült Királyság, kémiai Nobel-díj, 1997 az adenozin-trifoszfát-(ATP-)szintézis alapjául szolgáló enzimatikus folyamat részleteinek tisztázásáért), Aaron Ciechanover (Izrael, kémiai Nobel-díj, 2004 az ubiquitin-közvetítette fehérjebontás felfedezéséért) és Ada E. Yonath (Izrael, kémiai Nobel-díj, 2009 a riboszómák szerkezetének és szerepének vizsgálatáért).
|