Már a Balatonnál is nagyobb területen ég az erdő Kaliforniában. A tűz augusztus 17-e óta tombol, és jelenleg 750 négyzetkilométeren lángol (kedden ez a szám még 650 négyzetkilométer volt). A hatalmas tüzet a NASA MODIS műholdja is megörökítette a világűrből.
A felvételen a piros körvonallal körülvett területek azokat a forrópontokat jelölik (északon egy kisebb tűz látható), ahol szokatlanul magas a felszíni hőmérséklet. A szél a füstöt északkelet felé fújja.
Így oltja a tüzet a Kaliforniai Nemzeti Gárda
Az oltási munkálatokban négyezren vesznek részt, és eddig csak a tűz 20 százalékát sikerült körülhatárolni. A hatékony munkát azonban a nagy szárazság, valamint a terepviszonyok is nehezítik. (A tűz terjedését ezen az oldalon lehet nyomon követni.)
A Los Angeles Times hétfői beszámolója szerint a tűz elérte a Yosemite Nemzeti Parkot is, ahol 85 négyzetkilométer lángol. A tűz két nevezetes mamutfenyő-ligetet is veszélyeztet, de a 40 kilométerre fekvő, turistákat vonzó Yosemite-völgy biztonságban van. A Yosemite az Egyesült Államok második nemzeti parkja, és a részét képező völgyet még Abraham Lincoln nyilvánította védetté 1864-ben.
A park élővilága rendkívül gazdag, többek között puma, hódmókus, kanadai vadjuh és szakállas bagoly él itt. Az igazi különlegessége azonban az óriás mamutfenyő (Sequoiadendron giganteum). Az 50-80 méter magasra megnövő fák törzsének átmérője 6-8 méter is lehet, és ezek a Föld legnagyobb tömegű fái (akár 1000 tonna is lehet). Érdekességük, hogy a tűz nemhogy károsítja őket, hanem elősegíti a szaporodásukat - a magok többsége ugyanis csak akkor szabadul ki a tobozból, ha az a felszálló forró levegőtől kiszárad. A tűz ráadásul megsemmisíti az aljnövényzetet, amely egyébként elnyomná a magoncokat, így az erdőtüzek a mamutfenyő-erdők megújulásához elengedhetetlenek. (A fák kérge a földfelszín közelében akár 90 centi vastag is lehet, így hatékony védelmet nyújt a tűztől.)
A kaliforniai kormányzó szükségállapotot hirdetett, mert a tűz már a San Franciscóba tartó elektromos vezetékeket is veszélyezteti. A tűzvész már csak néhány kilométerre van a Hetch Hetchy víztározótól, amelyben a Toulomne folyó vizét gyűlik San Francisco ellátására - a metropolisz 85 százaléka innen kap ivóvizet. A víztározó közelében csak 30 méteres a látótávolság, de a hatóságok szerint egyelőre még tudják biztosítani a megfelelő minőségű ivóvizet. A San Franciscót árammal ellátó két vízerőmű közül kettőt lezártak.
A nagy kiterjedésű tűz ellenére 2013-ban az átlagosnál jóval kisebb területen tomboltak erdőtüzek az Egyesült Államokban. Idén augusztus végéig 14 ezer négyzetkilométer égett le, míg az elmúlt tíz évben az átlag 23 ezer négyzetkilométer volt.