Világháborús propaganda volt, hogy a répa javítja a látást

répa, II. világháborúss propaganda
Vágólapra másolva!
A répa jótékony hatásait felsorolva szinte mindenki rávágja, hogy javítja a látást. Ez a mítosz azonban csak a második világháborús propaganda hatására terjedt el.
Vágólapra másolva!

Az nem vitás, hogy a répa rengeteg A-vitamin forrása, ugyanis béta-karotint (az A-vitamin előanyaga) tartalmaz, és ez szükséges a szem egészségének megőrzéséhez. A Johns Hopkins Egyetem kutatóinak egyik tanulmánya azt is megerősítette, hogy a répa fogyasztása - akár kapszulás kivonat formájában is - segít helyreállítani az A-vitamin-hiányban szenvedők gyengébb látását. De egészséges embereknél a répa fogyasztása nagyjából annyira javítja a látást, amennyire kék lesz az, aki sok áfonyát fogyaszt.

"Valahol útközben eltorzult az üzenet - miszerint a répa jót tesz a szemnek -, és átalakult azzá, hogy a répa javítja a látást" - mondta John Stolarczyk, a Világ Répamúzeumának kurátora a Smithsonian Intézet blogjának. Stolarczyk virtuális múzeumában 125 oldal foglalkozik a répával kapcsolatos meghökkentő tényekkel és kétes történetekkel. Kutatásai szerint a mítoszt a brit propaganda terjesztette el a II. világháború idején.

Második világháborús plakát Forrás: Wikimedia Commons

Stolarczyk nem biztos a téves répaelmélet pontos eredetében, de úgy véli, hogy a brit Információs Minisztérium támogatta és népszerűsítette, részben annak érdekében, hogy álcázzanak egy technikát, amely fontos szerepet töltött be a szövetségesek győzelmében.

Az 1940-es Blitzkrieg idején a német légierő gyakran a sötétség leple alatt hajtotta végre a támadásait. A célpontok eltalálásának megnehezítésére a brit kormányzat teljes elsötétítést rendelt el a városokban. A királyi légierő (RAF) sikeres ellenakciói részben egy új, titkos radartechnológia kifejlesztésén alapultak. A fedélzeti elfogó radart (Airborne Interception Radar) először 1939-ben vetetette be a RAF. Ezzel képesek voltak észlelni az ellenség bombázóit, mielőtt azok elérték a La Manche-csatornát.

Répavásár Cherbourg-ban Forrás: AFP

Az igazi ok, azaz az új radartechnika leplezésére a védelmi minisztérium kitalált egy jónak tűnő fedősztorit: a répa éjjellátást elősegítő hatását. Elterjesztették, hogy az egyik leghíresebb RAF éjszakai harci pilóta, John "Macskaszem" Cunningham - aki először lőtt le radar használatával ellenséges repülőt - azért olyan sikeres, mert rengeteg répát fogyaszt.

Arra nincs bizonyíték, hogy a német hadi szakértők bevették volna ezt a mesét, de az kétségtelen, hogy a német gondolkodásmódba mélyen beépült a répafogyasztás és a látás javítása közötti kapcsolat. Stolarczyk arra is talált utalást, hogy a német pilótákkal is fogyasztattak répát.

Dr. Carrot, a gyerekek legjobb barátja Forrás: Wikipedia

A répapropaganda másik célja az volt, hogy a szűkös élelmi forrásokat könnyebben hozzáférhetőkkel - például zöldségekkel - pótolják. A répa- és burgonyaevést népszerűsítő Dr. Carrot és Potato Pete sokfelé szerepelt rádióműsoroktól kezdve a plakátokig, sőt még Disney rajzfilmeken is.

Szintén népszerű hiedelem, hogy aki sok répát fogyaszt, az jobban tud fütyülni. Az állítást azonban tudományosan még sosem igazolták, és sokkal valószínűbbnek tűnik, hogy csak azért találták ki, hogy könnyebben rávegyék a gyerekeket a zöldség fogyasztására.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!