Új emlősöket nagyon ritkán fedeznek fel napjainkban, pláne ilyen aranyosat, írják a Smithsonian kutatói, akik csütörtökön jelentették be az új emlősfaj felfedezését.
Az olinguitónak elnevezett vörösbarna ragadozó mintegy 35 centiméter hosszú, ugyanekkora farokkal. Tömege 1 kilogramm. Az éjszakai életmódú állat Ecuador és Kolumbia hegyi felhőerdeiben ugrál fáról fára. 35 év óta ez az első Dél-Amerikában felfedezett új emlősfaj.
A felfedezés pikantériája, hogy az állat egyszer már ott volt a kutatók orra előtt. Az utólagos elemzésekből kiderült, hogy egy olinguito élt már az Egyesült Államok állatkertjeiben. Akkoriban azonban tévesen - egy rokon fajként, olingóként - azonosították. A Ringerlnek nevezett szegény nőstényt ide-oda utaztatták a különféle állatkertek között, mert nem volt hajlandó szaporodni a többi állatkerti olingóval.
Pedig az 1976-ban elpusztult példány nem finnyás volt, hanem egyszerűen más fajba tartozott, mondta az emlőst most leíró zoológus, Kristofer Helgen, a Smithsonian Nemzeti Természettudományi Múzeumának kurátora. Helgen akkor jött rá, hogy az olinguito nem azonos az olingóval, amikor az állat múzeumban tárolt bőrét és csontvázát vizsgálta.
Helgen 2006-ban vezetett expedíciót Dél-Amerikába, amelynek célja részben az olinguito megtalálása volt.
"Amikor kimentünk a terepre, rögtön az első éjjel rábukkantunk" - mondta a ZooKeys folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője, Roland Kays. "Mintha csak ránk várt volna."
Az állat új fajként való leírására azonban még évekig várni kellett: egészen mostanáig, hogy a DNS-adatok is egyértelműen megerősítsék a kutatók sejtését.
Így visszatekintve a kutatók furcsállják, hogy korábban összekeverték a két fajt (az olinguitót az olingóval), annyira nagy közöttük az eltérés. Az olinguto kisebb, rövidebb a farka, kerekebb a pofája, kisebb a füle és sötétebb, tömöttebb a bundája.