Az elmúlt napokban tovább fényesedett az ISON-üstökös, 4 magnitúdójával szabad szemmel is látható a hajnali égbolton. Az alábbi kép a Kanári-szigetekről készült:
Szabad szemmel egyelőre nem ilyen éles a látvány, a képhez teleobjektívet használtak, 6 másodperces expozíciós idővel. Nálunk sajnos a párás-ködös-felhős időjárás is nehezíti a megfigyelést.
Az ISON szabad szemes megfigyelése a következő napokban egyre nehezebb lesz, mert az üstökös egyre gyorsabban közeledik a Naphoz. Az alábbi animáción látható, hogy november 20-án már bekerült a STEREO-A napkutató űrszonda kamerájának látómezejébe:
A következő napokban további hasonló képek várhatók (a STEREO-B, a SOHO és az SDO szondáktól is), amelyek alapján talán jobban meg lehet tippelni, hogy túléli-e az ISON a november 28-ai napközelséget, amikor mindössze 1,2 millió kilométerre lesz a Nap felszínétől.
Ha túléli, akkor december elejétől – amikorra egy kicsit már eltávolodik a Naptól – egyre hosszabb és látványosabb csóvájában gyönyörködhetünk majd szabad szemmel is, főleg a hajnali égbolton. Ezt a hat napot azonban még ki kell bekkelni, és lehet szurkolni azért, hogy ne essen szét az ISON magja. A csillagászok most megint bizakodók: ha már eddig eljutott és ilyen sok anyagot kibocsátott, akkor nem lehet nagyon kicsi a mag, azaz nagyobb esélye van a túlélésre.