A barna fakígyók (Boiga irregularis) az 1940-es 1950-es években érkeztek valószínűleg teherhajók potyautasaiként az Egyesült Államok külbirtokára, Guamra. Azóta annyira elszaporodtak, hogy számos őshonos fajt - főleg madarakat és gyíkokat - kiirtottak. Ráadásul behatolnak az elektromos elosztóállomásokra is, ahol sokszor okoznak rövidzárlatot, így hosszabb rövidebb ideig tartó áramszüneteket.
A kígyók gyérítésével már régóta próbálkoznak, de a kiképzett kutyák és a kihelyezett csapdák nem bizonyultak elég hatékonynak a 2 milliós populáció visszaszorítására. A barna fakígyó mérgeskígyó, marása felnőttekre nem veszélyes, gyerekeknél viszont komoly tüneteket is okozhat.
Az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma (USDA) most új módszerrel próbálkozik. Az ősszel kezdődött programban olyan döglött egereket dobnak le helikopterekről, amelyek a kígyókra mérgező fájdalomcsillapítót (paracetamolt) tartalmaznak. A szakemberek szerint ez a szer a kígyókon kívül más egereket fogyasztó állatokra nem jelent veszélyt.
A legutóbbi akció hétfőn volt. Ekkor kétezer, kartonpapírból készült ejtőernyőhöz kötött egeret dobtak le a kígyókkal fertőzött területeken. Az ernyőkre azért volt szükség, hogy az egerek lehetőleg fennakadjanak a fákon, mivel onnan szívesebben eszik meg őket a kígyók. Néhány egérre jeladót is szereltek, így kívánják nyomon követni a beavatkozás hatékonyságát.