A Very Large Telescope (VLT) távcsőrendszer által tanulmányozott csillag, a HR 5171 A az úgynevezett sárga hiperóriások közé tartozik. Ezek gigantikus tömeggel és fényerővel rendelkező, rendkívül ritkán előforduló csillagok, mindössze egy tucatot ismerünk belőlük saját galaxisunkban, a Tejútrendszerben. Közös jellemzőjük, hogy instabilak, ezért nagyon sok anyagot veszítenek. A HR 5171 A a leghatalmasabb csillagok tízes listáján is előkelő helyet foglal el – 50%-kal felülmúlva a híres Betelgeuse nevű vörös szuperóriás nagyságát.
"Az új megfigyelések azt is megmutatják, hogy a csillagnak van egy rendkívül közeli társcsillaga, ami igazi meglepetés" – mondta Olivier Chesneau, a kutatás vezetője. "A két csillag annyira közel van egymáshoz, hogy külső burkaik érintik egymást, így az egész rendszer egy gigantikus földimogyoróra hasonlít."
Az mostani eredmények megismerésében alapvető szerepet játszott a csillagászok által alkalmazott interferometria. A technika lényege, hogy a különböző teleszkópok által gyűjtött fény kombinálásával olyan részletes képet kapunk, mint amilyet egy 140 méteres óriástávcső készítene.
A korábbi megfigyelések alapján a Földtől 12 000 fényévre lévő HR 5171 A mérete az elmúlt 40 évben folyamatosan növekedett, miközben hőmérséklete gyorsan csökkent. Idáig csak nagyon kevés csillag evolúcióját lehetett ilyen rövid időszak alatt ilyen pontosan követni.