A Nagy Vörös Folt (Great Red Spot, röviden GRS) a Jupiter bolygón megfigyelhető, hatalmas – korábban a Földnél háromszor nagyobb – kiterjedésű, ellipszis alakú, nagynyomású anticiklon.
A folt már körülbelül 300 éve ismert jelenség, de az első tudományos megfigyelést és leírást csak 1831-ben készítették róla. A megfigyelések szerint mérete az 1930-as évektől folyamatosan csökken, a Hubble-űrtávcső legújabb, 2014-es megfigyelése szerint az átmérője minden eddiginél kisebbre, 16 400 kilométerre zsugorodott.
A változás mértéke rendkívül látványos, ugyanis a 19. század végén a GRS átmérője még 41 000 kilométer volt (Földünk átmérője 12 756 kilométer). A NASA Voyager-1 és Voyager-2 űrszondái 1979-ben a gázóriás tanulmányozása során megállapították, hogy a folt átmérője 23 335 kilométerre csökkent. A későbbi, 1995 és 2014 közötti méretcsökkenést a Hubble felvételei kiválóan szemléltetik (lásd az alábbi ábrán).
2012-től a GRS méretcsökkenése jelentősen felgyorsult, évente 928 kilométert veszít "derékbőségéből". Nem csupán mérete, de formája is változik: ovális alakja egyre inkább körszerű lesz.
Egyelőre nem ismert, mi okozza a változást. Amy Simon, a NASA Goddard Space Flight Center munkatársa szerint a zsugorodás egyik oka az lehet, hogy az anticiklont kisebb örvények táplálják. A kutató úgy véli, hogy ezek az apró örvények a GRS belső dinamikájában és energiájában olyan változásokat okozhatnak, ami a folt nagyságának csökkenéséhez vezethet. A jelenséggel kapcsolatban jelenleg is folynak a kutatások.
A Jupiter és a Nagy Vörös Folt a sci-fi egyik klasszikusában, Arthur C. Clarke Űrodüsszeia-trilógiájában is felbukkan. A második rész végén elhalványul, majd eltűnik a Nagy Vörös Folt, amikor az idegen civilizáció a Jupitert csillaggá alakítja át.
A Jupiter és az évszázados vihar