A kutatókat már korábban is foglalkoztatta, hogy a 6 milliméteres, ezüstös színű Cyclosa ginnaga nevű pókfaj miért díszíti hálóját spirális hálószövedékkel és növényi törmelékekkel. Dr. Tso I-Min, a tajvani Chung Hsing Egyetem kutatója szerint az állat saját magát és környezetét felhasználva madárürüléknek álcázza magát.
A tanulmány készítése során dr. Tso és munkatársai először 125 darab C. ginnaga hálódekoráció és 27 átlagos méretű madárürülék felszínét mérték meg egy taiwani erdőben. Az eredmények azt mutatják, hogy a ürülékek és a dekorációk méreteiben nincs lényegi különbség.
A kutatás második lépésében tíz pókot gyűjtöttek be, majd erdei környezetben összehasonlították a pókok testének és hálódekorációjának fényvissszaverését 6 véletlenszerűen kiválasztott madárürülékkel. A pókok testének és dekorációjának színárnyalatában fennálló különbséget is vizsgálták, és megállapították, hogy az eltérések annyira kicsik, hogy a ragadozó darazsak nem képesek különbséget tenni a pók és a hálója között. Ugyanakkor a pók zsákmányállatai számára vonzó lehet a látvány.
A kutatók ezt követően fekete tintával és szénporral befestették a pókok testét és dekorációit, majd a pókhálók mellé kamerákat elhelyezve több száz órányi felvételt készítettek. Azt találták, hogy azok a pókok, amelyeket fekete színnel fedtek be, sokkal nagyobb eséllyel voltak kitéve a ragadozó darazsak támadásainak.
Az eredményeket a Scientific Reports eheti számában publikálták.