„A minisztérium barátságos úton igyekszik visszaszerezni a lopott tárgyakat” – ezt közölte csütörtökön az egyiptomi műkincsvédelmi tárca arról az öt műtárgyról, amelyet a Gíza tartományban található Szakkara körüli ásatásokról loptak el, majd Franciaországba és Magyarországra juttatták azokat. A leletek Haunefer pap sírjából származnak, aki a Kr. e. harmadik évezred végén, a VI. dinasztia idején élt. A helyszínt 2001-ben tárta fel egy francia kutatócsoport. A leletek közül három Budapesten, a Szépművészeti Múzeum tulajdonában van.
Mohamed Ibráhím miniszter az ügyről hétfőn Kveck Péterrel, Magyarország egyiptomi nagykövetével tárgyalt, felvetve, hogy a három tárgyat diplomáciai úton juttassák vissza Egyiptomba. Erről az egyiptomi kormány információs oldala írt hétfőn.
A Szépművészeti 2013-ban vásárolta meg a három részből álló óbirodalmi reliefes faltöredéket a magyar kormány 100 millió forintos támogatásával. Az eladó egy londoni műkincskereskedő cég, a Rupert Wace Ancient Art volt, amelytől számos elismert múzeum, így a British Múzeum és a Louvre is már több antik műtárgyat vásárolt – közölte a Szépművészeti Múzeum.
Az egyiptomi műkincsvédelmi minisztérium szerint a tárgyakat a francia kutatócsoport 2001-es missziója után, illegális ásatás során lopták el. A tárca szerint az aukciós ház állítása – mely szerint a tárgyakhoz még 1974-ben jutottak hozzá – ellentmond a tényeknek, hiszen a 2001-es kutatás előtt sem törvénytelen, sem engedélyezett ásatások nem folytak a szóban forgó helyszínen.
A Szépművészeti Múzeum viszont azt közölte, hogy szakembereik megvizsgálták a műkincs eredetét, és a rendelkezésre álló dokumentumok alapján azt állapították meg, hogy a tárgy törvényesen került az előző tulajdonosához. Az is bizonyítható, hogy a műtárgy 1974-ben már egy neves párizsi galéria tulajdonában volt, de ismerik az 1974 előtti tulajdonos nevét is.
„A műkereskedelemben lévő műtárgyak regisztrációjával foglalkozó nemzetközi cég, az Art Loss Register nyilatkozata, és a szerződés egyes rendelkezései is mind garanciát nyújtanak Magyarország jogszerű tulajdonszerzésére. A szerződés egyébként azt is rögzíti, hogy ha mindezek ellenére mégis bebizonyosodna a műtárgy illegális eredete, akkor az eladó visszatéríti a vételárat” - közölte a Szépművészeti. A múzeumot mostanáig sem az egyiptomi hivatalos szervek, sem szakemberek nem keresték meg az ügyben, de ha ez megtörténik, az intézmény minden birtokában lévő információt és dokumentumot rendelkezésre bocsát a műtárgyak származásáról.
Az öt tárgy közül a másik kettőre nemrégiben akadtak rá, amikor egy francia aukciós ház éppen eladásra bocsátotta őket. A tárgyak hazajutása érdekében minden jogi lépést megtett az Egyiptomból eltűnt régiségekért felelős minisztérium, és az ügyben a francia külügyminisztérium segítségét is kérték.
Egyiptom ókori maradványai az elmúlt évezredek során számtalan kárt szenvedtek, de a 2011-es felkelés óta kialakult közbiztonsági káoszban különösen megszaporodtak a fosztogatások. A múzeumokból és régészeti ásatásokból ellopott műtárgyak keresettek a nemzetközi feketepiacon.