A holdraszállás korszaka, a Saturn V kifejlesztése óta nem épített úgynevezett felfedező osztályú hordozórakétát a NASA. Ezért fontos fejlemény az, hogy az amerikai űrkutatási hivatal bejelentette, szakértőik minden részletében átvizsgálták az SLS (Space Launch System) nevű új rakétarendszer terveit, és indulhat maga a fejlesztés és a gyártás. Az új hordozórakétával lesz megvalósítható, hogy ember szálljon a Marsra.
A SLS moduláris szerkezetű rendszer lesz, amelyet a speciális igényeknek, a felszállítandó tehernek megfelelően lehet majd módosítani. Kisebbik változata 77 tonna hasznos terhet szállít. Első küldetését 2018 novemberére tűzte ki a NASA, a tervek szerint egy legénység nélküli Orion űrhajót állít alacsony Föld körüli pályára.
Teljes kiépítésben az SLS hasznos terhe 143 tonnára nő, amivel már elérhető a Mars (összehasonlításként a Saturn V hasznos terhe 45 tonna volt a Föld-Hold távon). Ez a tömeg körülbelül 75 terepjáróénak vagy 21 felnőtt elefánténak felel meg. A végső változat magasságát 122 méterre tervezik, tehát akkora lesz, mint egy negyvenemeletes épület.
Folyékony hidrogénnel és oxigénnel üzemel, vagyis hagyományos, kémiai meghajtású hordozórendszerről van szó. Az SLS-sel a NASA készülő új űrhajóját, az Oriont indítják majd. Az Orion első tesztküldetésére 2014 decemberében kerül sor.