A Virginia Tech egyetem és a Kínai Tudományos Akadémia munkatársai fosszilis bizonyítékot találtak arról, hogy az összetett, többsejtű szervezetek már több mint 600 millió éve megjelentek. A ma élő állatok ősei 530 millió éve, földtörténeti viszonylatban hirtelen (10 millió év alatt), a kambriumi robbanás során terjedtek el. Ebből az időszakból származnak a bonyolultabb felépítésű élőlények eddig ismert legkorábbi fosszíliái is. A mostani lelet nagyjából 60 millió évvel előzi meg a kambriumi robbanás kövületeit.
A bizarr fosszília a dél-kínai Doushantuo formáció ősi kőzetrétegéből került elő. Az ősmaradvány egyértelműen magán viseli azokat a tulajdonságokat, amelyek az összetettebb többsejtű eukariótákra (növényekre, állatokra) jellemzőek. Különböző alakú és méretű sejtekből áll (amelyek különböző feladatokat láthattak el). A sejtek között egyértelmű kapcsolódások vannak, vagyis valóban összetartoztak.
A felfedezés a kutatók szerint azért számít mérföldkőnek, mert fényt deríthet arra, hogyan és mikor kezdtek az egyedülálló sejtek egymással együttműködni, és a mai összetett életformákat létrehozni.
Továbbra is kérdés azonban, milyen élőlény is lehet a kőzetbe zárva. Shuhai Xiao, a Virginai Tech geobiológusa szerint a lelet az egysejtű és többsejtű állatok közötti átmenetet jelentheti, ugyanakkor felépítése alapján algatelepként is azonosítható. A kutatás folytatásaként a szakértők a mostanihoz hasonló fosszíliákat fognak a Doushantuo formációban keresni. A felfedezést a Nature legújabb számában tették közzé.