Nagy izgalmat keltett a herpetológusok (hüllőkkel foglalkozó szakértők) között, amikor egy fotót kaptak egy Duna menti lakostól. A képen ugyanis a nyugati homokiboa (Eryx jaculus) egy példánya volt látható, amelyről úgy vélték, hogy 1935-ben kihalt Romániában.
Egy kutatócsoport rögtön elindult a helyszínre, és kiérkezésükkor még tizenegy példányt találtak az állatból, köztük egy nőstényt és hat fiatal egyedet írja a transindex.ro. A szakemberek nem gyűjtötték be az állatokat, csak a helyszínen vizsgálták meg az egyedeket úgy, hogy a legkevésbé zavarják meg a kígyók életét.
Kevesen tudják, hogy Európában él óriáskígyó (a nyugati homokiboa ugyan csak nagy jóindulattal nevezhető óriásnak a maga 80 centiméteres hosszával). Az óriáskígyók, vagyis a boafélék (Boidae) családjába tartozó többi fajhoz hasonlóan nem mérges kígyó.
Az állatot a népnyelv kétfejű kígyónak is nevezi, mert vastag, tömzsi farka hasonlít a fejére. A most fölfedezett állatok pontos élőhelyét – természetvédelmi szempontból – nem tették közzé.