Lehet falhoz vágni vagy melegíteni, de néha nem az érmével van a baj, hanem inkább a géppel. A pénzfelismerés nem csak az italautomatákban lényeges, a látáskárosultak számára is fontos egy olyan eljárás, amely képes azonosítani helyettük a papírpénzt.
Az italautomatákban néhány évtizeddel ezelőtt még mechanikus érzékelők figyelték és válogatták az érméket méret és tömeg szerint. Ezeket át lehetett vágni: egy szemfüles ezermester könnyen esztergálhatott olyan álérmét, amelyet a gép zokszó nélkül elfogadott. Manapság ez már nem lehetséges, különböző mérési eljárások kombinációja miatt csak azt fogja elfogadni az automata, amelyik valóban forgalomban lévő pénz. Vagy még azt sem.
Az érmék visszadobásának egyik fő oka a koszolódás. Az egyik legprecízebb válogatási eljárás ugyanis nem méret vagy tömeg alapján dönt, hanem az érmék fémes adottságait használja ki. A bedobott fémpénz két elektromágneses tekercs között halad át, ennek következtében örvényáramot kelt – különböző érmék különböző fémekből állnak (hazánkban főként réz, nikkel és cink), más méretűek és alakúak, ezek mind befolyásolják az örvényáramot, így precízen elkülöníthetők.
Probléma akkor adódhat, ha a fémpénz koszos. A kosz idővel a gépben is lerakódik, és rontja a méréseket, esetleg gátolja az érme útját. Ha tiszta az érme útja, a koszos pénz még akkor is okozhat hibás jelet a tekercsek között: az elektronika nem tudja azonosítani, és végül visszadobja.
Két módszer működik ennek kiküszöbölésére. Egyrészt égetéssel eltávolítható a gyúlékony szennyeződések egy része, de ez nem túl praktikus módszer. A pénzérme földhöz csapása nagyobb eséllyel működhet – de kizárólag a több részből álló érméken, mint a száz- és a kétszáz forintos.
A becsapódáskor fellépő nagy erőhatás miatt a két rész közötti laza illesztésben felhalmozódott szennyeződések kipréselődhetnek az érméből. A tiszta érmék így nagyobb eséllyel fognak jól vizsgázni az érzékelő elektromágneses tekercsek között, de ez a módszer sem működik minden esetben.
Előfordulhat, hogy a gép egyszerűen nem tud visszaadni: ekkor a kétszázast akárhányszor is vágjuk a földhöz, lehetetlen vele vásárolni. Ez akkor történhet, ha az automata kifogyott abból az érméből, amit vissza kéne adnia. Egy 190 Ft-os terméknél nem tudunk kétszázassal fizetni, ha a gépnek nincs tízese – ekkor érdemes inkább pontos értéket bedobni, akkor is, ha erre az automata nem hívja fel külön a figyelmet.
Elektromágneses érzékelést nem csak érméknél használnak: a papírpénzekben található fémtartalmú festékek mágneses tulajdonságai segítenek nemcsak az italautomatákban, de a vakok és gyengén látók számára kifejlesztett speciális eszközökben is.
A Bank of Canada az ügyfelei részére ingyen biztosít pénzfelismerő eszközt, amely felismeri a bankjegyeket, és hangosan felolvassa vagy vibrálással jelzi a pénz értékét. Léteznek már mobilapplikációk is, amelyek az okostelefonok kameráját és képfelismerő módszerek kombinációját alkalmazzák – ezek legnagyobb előnye, hogy különböző országok bankjegyeivel is működhetnek.