Egy eddig ismeretlen kultúra városának romjait fedezték fel amerikai régészek a hondurasi esőerdő mélyén, miközben a legendás fehér várost keresték.
Ezt a civilizációt annyira nem ismerik a kutatók, hogy egyelőre még neve sincs. A feltárt maradványok kifejezetten jó állapotban vannak.
A Coloradói Egyetem régészei a legendás fehér város, a Ciudad Blanca felkutatására indultak a hondurasi esőerdő mélyére. Ez a sokat emlegetett maja város állítólag mesésen gazdag volt – a hagyomány szerint lakosai aranytányérokból ittak, sőt, a maja mitológia szerint az egyik istenük is itt született.
1990 óta lendült fel a régészek érdeklődése a mitikus metropolisz iránt, és a felfedezési láz 2013-ban kapott újabb impulzust, amikor egy LiDAR vizsgálat kimutatta, hogy valóban található valamiféle nagyobb romváros az esőerdő mélyén.
Ciudad Blanca létezéséről egyébként csak töredékes forrásokból tudunk: először a híres/hírhedt 16. századi spanyol konkvisztádor, Hernándo Cortés írt arról, hogy „biztos forrásból” tudja, van egy mesésen gazdag metropolisz a környéken – a pontos helyet azonban ő sem jelölte meg.
1927-ben Charles Lindbergh, a világhírű óceánrepülő pilóta állítólag látta a fehér város maradványait, amikor elrepült Honduras északi része felett. A régészeti szakirodalom először 1927-ben tett említést a metropoliszról. Luxemburg Eduard Conzemius feljegyzése szerint a paya indiánoktól hallott arról, hogy 25 évvel korábban egy olyan település romjaira bukkantak, amelyet fehér városnak neveztek el a fehér falmaradványok miatt.
A fehér várost a majomisten városaként is emlegették – a legenda szerint pedig itt született az aztékok egyik legfontosabb istene, Quetzalcoatl. Theodore Morde az 1940-es években állítólag egyszer már felfedezte a metropoliszt, akit egy őslakos igazított útba a majomistennek emelt templomhoz .
Sajnos, nincs rá bizonyíték, hogy Morde valóban megtalálta volna Ciudad Blancát. 1954-ben öngyilkos lett, és magával vitte a város feltételezett helyétnek titkát a sírba.
Christopher Fisher, a Coloradói Egyetem mezoamerikai kultúrákat kutató régésze és kollégái is Ciudad Blanca felkutatására indultak el a hondurasi esőerdőbe . A legendás fehér város helyette azonban egy páratlan állapotban fennmaradt, ismeretlen kultúrához tartozó romvárost találtak. A feltárásról a National Geographic készített friss fotókat.
Az expedíció múlt szerdán érkezett vissza a dzsungelből, és hatalmas terek, töltések, földmunkálatok valamint egy piramis feltárásáról számoltak be az archeológusok. Ezen kívül számos olyan kőszobrot fedeztek fel, amely a város pusztulása óta érintetlen maradt – mindez egy olyan kultúrához tartozott, amely körülbelül ezer évvel ezelőtt létezett, majd rejtélyes gyorsasággal eltűnt.
Fischer a National Geographicnak elmondta, hogy a város a jelek szerint teljesen érintetlen maradt, nem jártak fosztogatók a környékén. A kőszobrokat a piramis tövében találták, amelyek valószínűleg felajánlások lehettek az itt élők istenei számára.
Az eddig felfedezett 52 kőtárgynak csupán a teteje látszott ki a földből, így igen valószínű, hogy sokkal több értékes lelet is a felszínre kerül a további ásatások során. A leletek között találtak ünnepségeken használt kőszékeket (ezek az úgynevezett metaték), és szépen megmunkált tálakat, amelyekre kígyókat és keselyűket véstek.
A leletek közül a legfontosabb és legérdekesebb egy vérszomjas jaguár fejét ábrázoló kőgolyó, amely a régészek szerint akár egy sámán átváltozott alakját is szimbolizálhatja. A jaguárfejnek vallási szerepe lehetett, vagy rituális labdajátékok részeként használták, amelyek nagyon népszerűek voltak az ősi mezoamerikai kultúrákban.
„Úgy tűnik, hogy az állat sisakot visel” – magyarázta Christopher Fischer a kutatócsoport archeológusa. Neil Cruz, a Hondurasi Antropológiai és Történelmi Intézet (IHAH) kutatója, a Kr. u. 1000-1400 közötti időszakra teszi a tárgyak eredetét.
Az expedíció egyébként igen nagyszabású és jól felszerelt volt: amerikai és hondurasi régészek, egy LiDAR mérnök, antropológus, etnobotanikus, valamint dokumentumfilmesek és más szakemberek érkeztek a hondurasi esőerdő mélyére, hogy az elveszett város után kutassanak.
Az expedíció tagjainak védelméről 16 hondurasi rendőr gondoskodott, a National Geographic Társaság pedig fotóst és egy újságírót küldött a helyszínre.
A már említett LiDAR képek felvételei alapján sikerült megtalálni a romokat, sőt, a reméltnél még sokkal többet is. Az új felfedezés hatására a kutatók azonban már nem hisznek Ciudad Blanca létezésében, hanem úgy gondolják, hogy az esőerdő mélye több ilyen elveszett várost rejthet, amelyek a fehér metropolisz helyett sokkal fontosabb dolgot jelentenek: egy elveszett, teljesen ismeretlen civilizáció létezését.