A karnaki templomegyüttes feltárásán és restaurálásán dolgozó régészcsoport múlt év decemberében Ptah temploma közelében egy sírboltot talált, amelynek feltárást a minap fejezték be. A kultikus tárgyak tárolására használt sírboltból 38 kis és néhány nagy szobrot, valamint mészkőből és rézötvözetből készült tárgyakat ástak ki, amelyek egy részét arannyal borítottak be.
Ezeket a különleges tárgyakat Ptah isten ülőszobra körül helyzeték el annak idején. Path volt Memphisz főistene, egyike azoknak az egyiptomi isteneknek, amelyeknek nincs állati alakja.
A leletanyagban található, egyebek között Ozirisz istent ábrázoló 14 szobor, szobrocska és figura. Három majomszobor, két, a hajnalhozó Nut istennőt ábrázoló szobrocska, valamint egy Básztet macsakistent ábrázoló kicsiny szobortöredék, szoboralapok és számos berakás.
Rábukkantak továbbá egy szfinx szobrára valamint Imhotep istennőt ábrázoló fejtöredékre.
A vizsgálatok alapján a szakemberek úgy vélik, hogy a gyűjtemény az időszámítás előtti 8-7. századból, azaz a 25. fáraódinasztia idejéből származik - olvasható a ScienceDaily tudományos ismeretterjesztő hírportálon. Egyiptomi mércével is páratlan a felfedezés, mind mennyiségében és minőségében.
A feltárás érdekessége továbbá, hogy a szakemberek egy teljesen új jegyzékbevételi módszert alkalmaztak, amely lehetővé teszi, hogy milliméter pontosan virtuálisan rekonstruálni lehessen a feltárás miden egyes lépését.
Luxor környékének leghíresebb óegyiptomi emléke, a karnaki templomegyüttes. Ez volt az ókori világ egyik legnagyobb kultikus építménye, amely mintegy száz hektáros területen fekszik. A páratlan épületkomplexumot 30 fáraó uralkodása alatt építették, a Középbirodalom korától, egészen a hellenisztikus, illetve római időkig.
A hatalmas épületegyüttes az Újbirodalom egykori fővárosa, Théba területén feküdt. Közismert nevét a Luxorral szomszédos al-Karnak községről kapta, ahol napjainkban a páratlan romváros megtekinthető.
Az ókori Egyiptomban Ipet szutnak azaz kiválasztott helynek nevezték, ahol a fáraók szentélye állt. Utóbbiban a fáraón kívül más földi halandó be sem tehette a lábát, még Ámon főpapjai sem.
Az épületkomplexum három jelentősebb egységből áll, amelyből Ámon-Ré főistené a legnagyobb. Ettől délre áll Mut, a főisten feleségének temploma, amelynek a világhíres kosfejű szfinxekkel szegélyezett felvonulási út vezet a bejáratához.
Északra a holdisten, Monthu szentélye található. A templomegyüttes a Nílus közelében, a hatalmas folyamtól alig ötszáz méterre fekszik. A karnaki templom az óegyiptomi történelem leghíresebb fáraói, köztük I. Széthi, II. Ramszesz, és III. Amenhotep építkezéseit is magában foglalja.