Az asztrofizikusok irtózatosan sok adatot összegyűjtöttek a mintegy 2 milliárd fényév távolságon belül elhelyezkedő galaxisokról. Ezt a tudást felhasználva elkészítették a kozmosz eddigi legteljesebb térképét. A csillagászati atlasz szférikus és háromdimenziós, megmutatja a galaxisok elhelyezkedését és tömegeloszlását. Újdonság, hogy a korábbi modellekhez képest ezúttal a galaxisok mozgását is figyelembe vették, ami tovább segítheti a szakembereket a világűr titkainak megismerésében. Az eredményeket a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című csillagászati szaklapban publikálták.
A térkép abban is segítséget nyújthat a kutatóknak, hogy a világegyetem titokzatos sötét anyagának mennyiségét és eloszlását tanulmányozhassák. A látható galaxisok méretéből, eloszlásából és távolodási sebességéből következtetni tudnak a sötét anyag elhelyezkedésére. A szakértő szerint ez azért fontos, mert meg lehet magyarázni vele a galaxisok kozmoszban elfoglalt helyzetét.
A sötét anyag egy misztikus szubsztancia, ami az elméletek szerint a világegyetemben jelentős mennyiségben van jelen és az univerzum tömegének nagy részét teszi ki. Csillagászati műszerekkel közvetlenül nem figyelhető meg, mert semmilyen elektromágneses sugárzást nem bocsát ki és nem nyel el, jelenlétére csak a látható anyagra és a háttérsugárzásra kifejtett gravitációs hatásból következtethetünk.
Az atlasz világoskék és fehér területein a galaxisok nagy sűrűségben vannak jelen. A pirossal jelölt régió a Shapley szuperhalmazt mutatja. A szuperhalmazok az univerzum eddig ismert legnagyobb struktúrái, melyeket galaxisok csoportjai alkotnak. A kevesebb galaxist tartalmazó területek sötétkéken vannak feltüntetve. A középkék régiók feltérképezetlenek. A térképet a cikk végén található videóban is megnézhetjük.
Mike Hudson, a Waterloo-i Egyetem kutatója szerint a videóból a korai univerzum néhány érdekes tulajdonságára is fény derül. „A galaxisok eloszlása nem egyenletes és nem mutat semmilyen szabályos mintázatot. Akárcsak egy hegyláncnak, vannak völgyei és csúcsai.” – mondta a kutató, aki kollégáival együtt jelenleg a kozmikus térkép továbbfejlesztésén dolgozik.