Az Európai Déli Obszervatórium (European Southern Observatory, ESO) Rendkívül Nagy Európai Távcsöve (Extremely Large Telescope) nevét illetően tényleg nem túloz: a majdnem 100 méter magas vázban többek között egy 39,3 méter átmérőjű szegmentált elsődleges tükör is helyet kap majd. Méreteit tekintve az ESO nem hiába becézi a „világ legnagyobb égre néző szemének”.
Ha méterekben kifejezve nem volna egyértelmű, az ESO most képeken szemlélteti, milyen hatalmas lesz az új teleszkóp: szemfüles grafikusuk mindenki által ismert, híres épületek mellé állítja az E-ELT látványrajzát, hogy érzékeltesse, milyen méretekről beszélhetünk. Az infografika megmutatja például, hogy a mindössze 48,5 méter magas Kolosseum valósággal eltörpül az E-ELT mellett.
A hatalmas teleszkópot a chilei Cerro Armazones nevű hegyen, 3060 méter magasságban építik, és 2024-re már használatba szeretnék állítani.
Ha elkészül, ez lesz a világ legnagyobb átmérőjű optikai-infravörös távcsöve – az ESO szerint olyan dolgokat észlelhetünk majd meg vele, amit a mai technológiai felkészültségünk mellett álmodni sem mernénk.
Az E-ELT az emberi szem számára felfogható fénymennyiség százmilliószorosát gyűjti majd össze – ez huszonhatszor több, mint amennyit a Nagyon Nagy Távcsövek (VLT) képesek „felfogni”.
A teleszkóp korrigálni fogja a légköri torzulásokat, így tizenhatszor részletgazdagabb képet alkot majd, mint a Hubble Űrteleszkóp. Ez lehetővé teszi más csillagok körül keringő bolygók részletesebb megfigyelését, szupermasszív fekete lyukak, a sötét anyag és a sötét energia pontosabb vizsgálatát.