Gombok, kínai porcelántányérok, egy orvosságos fiola több mint 170 éves elkocsonyásodott medicinával - csak néhány tárgy abból a kollekcióból, amelyet a kanadai védelmi minisztérium és haditengerészet által támogatott búvárrégészeti expedíció felhozott a Qeen Maud öböl fagyos mélységeiben nyugvó legendás HMS Erebus roncsáról.
A felfedezések történetének szomorú lapjaira került Franklin-féle sarkvidéki misszió tárgyi leleteit a Kanadai Történeti Múzeumban állítják ki.
Az 1845-ben útnak indult, és a Royal Navy, a brit királyi haditengerészet által finanszírozott, 129 fős expedíció két, segédgőzgépekkel is felszerelt vitorlással vágott neki Kanada sarkköri jeges vizeinek, az Atlanti és Csendes-óceánt összekötő északnyugati-átjáró felderítésére.
Az elveszett expedíció felkutatása során, már az 1850-es években találtak néhány nyomot,
de az eltűnt hajók közül Franklin kapitány zászlóshajója, a HMS Erebus roncsát csak tavaly szeptemberben találta meg az a kanadai roncskutatókból és víz alatti archeológusokból álló csoport, amely idén áprilisban jégalatti merülések sorozatával tárta fel az Erebus vitorlást maradványát.
A roncsot az észak-kanadai Viktória-sziget és a szárazföld közötti Qeen Maud (Matild királynő) öbölben találták meg, szonár segítségével.
Ez egy extrém nehéz merülőhely "
– jellemezte tömören az Erebus feltárásának nehézségeit Ryan Harris vezető archeológus, a víz alatti kutatócsoport főnöke, arra utalva, hogy csak a jégbe vágott léken át merülhettek le a rendkívül hideg vízben nyugvó roncshoz.
A 2014 szeptemberében készített kiváló minőségű szonárfelvételek alapján tervezték meg a merülést.
A felépítmény öt méterre magasodik fel a tengeraljzatról, és az árbocok is a helyükön állnak. A nehéz körülmények között dolgozó roncskutatók megtalálták és a felszínre emelték az Erebus bronzból öntött hajóharangját, és az egyik ágyúját is.
A fagyos víznek köszönhető, hogy ennyire ép állapotban maradt fenn a hajó faszerkezete,
a fát elbontó tengeri szervezetek ugyanis nehezen élnek meg ennyire mostoha körülmények között. A Franklin expedíció másik hajója, a HMS Terror nyughelye egyelőre még ismeretlen.
Sir John Franklin (1786 – 1847) brit haditengerész, felfedező és sarkkutató először 1818-ban járt a sarkvidéken, a Buchanan-expedíció másodtisztjeként.
Az északnyugati-átjáró több híres felfedező, köztük Sir John Ross és William Edward Parry fantáziáját is megmozgatta korábban. Az Admiralitás támogatásával Franklin két hajóból, a HMS Erebus és Terror vitorlásokból álló expedíciója 1845. május 19-én futott ki az angliai Greenhithe kikötőjéből, hogy megkeresse és feltérképezze a két óceánt összekötő feltételezett átjárót.
A Prince of Wales és Enterprise bálnavadász hajók legénysége látta utoljára Franklin hajóit
a Baffin-öbölben, 1845 augusztusában, utána nyomuk veszett .
Miután nem adtak hírt magukról, Lady Jane Franklin kezdeményezésére 1848 tavaszán az Admiralitás nagyszabású mentőakciót szervezett, és 3 hajóegységet indított útnak az észak-kanadai partvidékre, minden eredmény nélkül.
1850-ben 11 brit és 2 amerikai hajó kutatott az expedíció nyomai után a Beechy-sziget keleti partvidékén. Itt három tengerész sírjára bukkantak, ez volt az első használható nyom .
1854-ben John Rae A Vilmos király-sziget környéki inuitoktól (eszkimóktól) kapott érdekes információkat, amely szerint évekkel korábban 30-40 legyengült fehér emberből álló csoportot láttak a barátságtalan, jeges pusztaságban.
Rae néhány tárgyat, köztük késeket és kanalakat szerzett az őslakosoktól,
amelyekről bebizonyosodott, hogy a Franklin-expedíció hagyatékai. 1857. május 5-én a Fox szkúner legénysége, McClinctok kapitány vezetésével a Vilmos király-szigeten egy kőhalom alatt kézírásos feljegyzéseket talált, amelyek a Franklin-expedíció tisztjeitől származtak.
A feljegyzések alapján sikerült rekonstruálni, hogy mi történt az expedíció tagjaival.
Franklin hajói 1846 szeptemberében a jég fogságába kerültek a Vilmos király-sziget térségében, amelyből már nem tudtak kiszabadulni. Maga a parancsnok 1847. június 11-én hunyt el. A túlélők 1848 áprilisában elhatározták, hogy a befagyott tengeren gyalogosan nekivágnak a szárazföldnek, de egyikük sem élte túl a viszontagságokat.
Egy 1992-es expedíció két teljes csontvázat és számos további emberi csontot talált a Vilmos király-szigeten, valamint olyan tárgyakat, amelyek azt bizonyították, hogy Franklin egykori legénységének maradványaira bukkantak.
Anne Keenley igazságügyi orvos-szakértő és kollégái alaposan megvizsgálták a maradványokat. Több olyan csontot is találtak, amelyeken a hús lekaparására utaló nyomokat, vágásokat azonosítottak.
A nyomok azt bizonyítják, hogy az utolsó túlélők már halott társaik húsát ehették meg.
A Franklin-féle” elveszett expedíció” a sarkkutatás történetének legnagyobb tragédiája volt; valamennyi tagja, 129 ember odaveszett.