A Győr-Moson-Sopron megyei Vadosfáról fotózott képeken látható kékes fényben ragyogó felhőket azért nevezik éjszakai világító felhőknek (NLC), mert vagy a késő esti órákban, vagy kora hajnalban jelennek meg – akkor, amikor minden másfajta felhőzet még sötét sziluettet alkot a világosodó horizont előtt. A cikkben szereplő fotók este fél tíz után készültek.
Bár alaktani szempontból hagyományos felhőknek tűnnek, nem a troposzférában, hanem a sztratoszféránál is magasabb mezoszférában keletkeznek.
Halovány fénylésük csak akkor látható, amikor a Nap már elég mélyen - -6° és -16° között - van a látóhatár alatt, hogy a hagyományos felhőket ne világítsa meg, de az 50-90 kilométer magasan lévő, apró jégkristályokból álló fellegek még kapnak napfényt. Gyakoriságuk jellegzetes évszakos eloszlást mutat, nyaranta Magyarországról is sokszor meg lehet figyelni a jelenséget.
Az optikai jelenség kialakulásáról bővebben korábbi cikkünkben olvashat. További képek és animációk a Sopronmet weboldalán érhetők el.