Amikor a növények elpusztulnak, a leveleik és ágaik lehullnak a földre. A talaj szerves anyagainak lebontását főként a gombák és a baktériumok végzik. Ezek szén-dioxiddá és ásványi tápanyagokká alakítják az élettelen növényi részeket.
A kutatók eddig úgy gondolták, hogy
a jó minőségű szerves anyagokat, amilyenek az oldható cukrokban gazdag levelek, elsősorban a baktériumok bontják le.
A gyengébb minőségű anyagok, például a fában található cellulóz és lignin, lebontását pedig főként a gombák végzik.
Korábbi kutatások azt is kimutatták, hogy a gombák által lebontott szerves anyagokból kevesebb szén-dioxid és tápanyag szabadul fel, mint a baktériumok által lebontottakból.
Ennek közvetlen hatása van a klímamodellekre, hiszen a talajban lejátszódó szén-dioxid-kibocsátással járó folyamatok hozzájárulnak
az üvegházhatású gázok mennyiségének növeléséhez
és az eutrofizációhoz.
A svédországi Lundi Egyetemen és az Egyesült Államokban 23 éven át folytatott kísérlet a gombák és a baktériumok által végzett lebontás relatív jelentőségét vizsgálta.
Várakozásainkkal ellentétben nincs bizonyíték arra, hogy a jó minőségű szerves anyagokat főként a baktériumok bontják le. Az adatok valójában pont ennek az ellenkezőjére utalnak”
– mondta Johannes Rousk, a Lundi Egyetem mikrobiális ökológiával foglalkozó kutatója.
Arra sem találtunk bizonyítékot, hogy az elsősorban a gombák által lebontott szerves anyagokból kevesebb szén-dioxid szabadulna fel az atmoszférába,
illetve kevesebb tápanyag jutna a talajba. Még egyszer hangsúlyozzuk, hogy az eredmények éppen ennek az ellenkezőjét sugallják” – tette hozzá Rousk.
Az eredményeknek nemcsak
a jövőbeni klímamodellekre lehet hatása,
hanem arra a jelenlegi gyakorlatra is, amely a talajgazdálkodásnál előnyben részesíti a gombák szaporodását. Ez azon a téves feltételezésen alapszik, hogy a gombák csökkentik a negatív környezeti hatásokat.