Angol kutatók vizsgálták meg a nemrég a Birminghami Egyetem könyvtárában megtalált Korán-részleteket, és kiderítették, hogy a pergamen, amelyre feljegyezték a szúrákat, még az iszlám alapítása előtt készülhetett.
Az eddig ismert legősibb Korán-részletet Irakban vásárolták az 1920-as években, azóta a könyvtár mélyén pihent teljesen elfeledve.
Angol kutatók megállapították, hogy a pergament valamikor 568 és 645 között készítették, Mohamed pedig 570 és 632 között élt.
A próféta 610 körül alapította az iszlám vallást, az első muszlim közösséget pedig 622 körül gyűjtötte össze Medinában.
„Ezek az eredmények teret engednek a Korán eredetéről szóló úttörő elképzeléseknek: például annak, hogy Mohamed és korai követői egy már meglévő szöveget alakítottak át saját politikai és vallási nézeteik szerint” – mondta el a Times of Londonnak Keith Small, az oxfordi Bodleian Könyvtár kutatója.
Muszlim történészek vitatják, hogy a birminghami Korán Mohamed előtt készült volna, és úgy gondolják, hogy
a most felfedezett szöveg megszilárdította a Korán eredetéről kapott eddigi ismereteinket.
Az első ismert hivatalos szöveget egyébként 653-ban állították össze Oszmán, a harmadik kalifa parancsára, aki a muszlimokat vezette Mohamed halála után.
(A kalifa az iszlám legfőbb vallási méltósága, aki a kezdeti időkben, és az Oszmán Birodalom idején egyben az első számú világ vezető is volt.) Ezt megelőzően Mohamed tanítása - a szöveg különböző részletei - szájhagyomány útján terjedtek, vagy levelekre, kövekre jegyezték le azokat. A Birminghamben talált Koránt birka- vagy kecskebőrre írták.
A szénizotópos vizsgálat csak a jéghegy csúcsa, és egyelőre még a tinta korát sem állapították meg – a következő kutatások pontosabb képet adhatnak majd a birminghami Korán születéséről.