Az általános iskolás Liao Csia-ming olyan program keretében vizsgálta át rendszeresen a világegyetem egyes részeiről online közzétett fekete-fehér képeket, amely a lakosságot vonja be a tudományos munkába. Így bukkant a csillagra.
A fotókat az észak-nyugati Hszincsiangban található Hszingming csillagvizsgáló tette közzé és a hírek szerint sokan átvizsgálták már őket, mire az Anhuj tartományi Hofej város kisiskolása "kiszúrta" a többinél szerinte fényesebb pontot. Az internetes oldalon Liao megfigyelési jelentése volt a hatvanadik.
A felfedezéséhez nagy reményeket fűző diák arra panaszkodott, hogy a város, ahol él, nem alkalmas a csillagok megfigyelésére, de mint mondta, szereti nézegetni az égboltról készült fényképeket, és az a vágya, hogy egy napon csillagot nevezzenek el róla.
A szóban forgó programnak köszönhetően a múlt hónaptól kezdve eddig több mint 8 ezer fotót vizsgált meg alaposan, nyári szünidejének szinte valamennyi estéjét ennek szentelte.
A Hszinming obszervatórium alapítója, Kaj Hszing a Hszinhua hírügynökségnek elmondta, Liao nagy valószínűséggel egy szupernóvára bukkant, amely a számítások szerint 220 millió fényévre található a Földtől. A kérdésben a Nemzetközi Csillagászati Unióé (IAU) a végső szó, amely többek közt színképelemzéssel fogja megvizsgálni a már rendelkezésére bocsátott bizonyítékokat.
A csillagok végső nagy robbanásának, vagyis egy a szupernóvának a felfedezése, azonosítása többnyire számítógépek segítségével történik, több ezernek találták meg így a nyomát.
Az eddigi legfiatalabb felfedező
szintén egy tízéves kisfiú, Nathan Gray volt,
akinek szupernóvája a Földtől 600 millió fényév távolságra lehetett. A szenzációt 2013-ban Kanadában jelentette be, a felvételeket édesapja, az új-skóciai Abbey Ridge Obszervatórium (ARO) vezetője készítette. Korábban a 14 esztendős amerikai Kathryn Aurora Gray volt a legifjabb szupernóva-felfedező, aki a Fehér Házban személyesen is találkozhatott Barack Obama elnökkel, valamint Neil Armstrong, Bill Anders, Viktor Gorbakto és Jim Lovel űrhajósokkal.