A következtetést a kutatók a NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) csillagászati műhold és a NASA Swift űreszközének megfigyelésére alapozták. A Swift – mely a gamma- és röntgenkitöréseket figyeli – 2014 szeptemberében vette észre, hogy egy távoli (324 millió fényévre lévő) nagyon nagy tömegű (szupermasszív) fekete lyuk, a Markarian 335 hatalmas felvillanást (flerjelenséget) produkál.
Az űreszközök adatait áttanulmányozva derült ki, hogy a flert a fekete lyuk koronájának kilövellése és összeomlása okozta.
A fekete lyuk koronája
A szupermasszív fekete lyukak önmagukban nem bocsátanak ki fényt, az őket gyakran körülvevő forró anyagkorong azonban erősen izzik. Az izzás azért jön létre, mert a fekete lyuk erős gravitációja magába húzza a környező gázokat, amik ettől felmelegednek, és különböző hullámhosszakon fénylenek. A fekete lyukak környékéről érkező sugárzás másik forrása az úgynevezett korona. A korona olyan nagyenergiájú részecskékből áll össze, amik röntgensugárzást produkálnak, megjelenésük és keletkezésük részletei azonban egyelőre nem ismertek a tudomány számára.
„Ez az első alkalom, hogy a korona kilövését a flerhez tudjuk kötni” – mondta Dan Wilkins, a fekete lyukhoz kapcsolódó jelenséget leíró új tanulmány vezető szerzője a kiadott sajtóközleményben. „Az új eredmények közelebb vihetnek annak megértéséhez, hogy hogyan lehetnek a nagyon nagy tömegű fekete lyukak a világegyetem legfényesebb objektumai” – tette hozzá Wilkins.
Természetesen számos rejtély megoldatlan maradt, így például az sem ismert, hogy mi okozza a fekete lyuk koronájának kilökődését.