Lagertha Lothbrok talán Thorgerd skandináv mítoszhős földi tükröződése volt (vagy egy és ugyanazon személy), legalábbis a 12. századi Saxo Grammaticus króniája, a Gesta Danonum szerint. Ezt Nora K. Chadvick középkorral foglalkozó történész is megerősítette.
Thorgerd átvette a Köves-folyó menti tanya háztartását, és jó gazdaasszony vált belőle”
– írja Kopasz Grím fia, Egill. Lagertha nevét Saxo latinizálta, amely valószínűleg a régi skandináv Hlaðgerðr (Hladgerd) névből származik. Az angol nyelvű források gyakran fordították Lagerthának, és szintén megtaláljuk Ladgertha, Ladgerda és más, hasonló neveken a skandináv irodalomban.
A Gesta Danonum krónikája szerint Lagertha úgymond
harcoskarrierje akkor kezdődött, amikor Frø, Svédország királya lerohanta Norvégiát,
és megölte a norvég királyt, Siwardot. A svéd uralkodó a halott király családját nyilvános megaláztatásnak tette ki, a nőt azonban megkímélte.
Amikor azonban hírét vette a híres Ragnar Lothbrok és serege érkezésének, úgy döntött, hogy beépít néhány embert.
Félrevezetés céljából Frø számos nőt férfiruhákba öltöztetett, és parancsba adta, hogy Ragnar oldalán harcoljanak.
Végül a csata legfőbb női harcosa és nem mellékesen Ragnar győzelmének kulcsa pont Lagertha lett.
„Ladgerda, az ügyes amazon, aki habár csak egy szűz, olyan bátorsággal rendelkezik, mint egy férfi. A legbátrabbakkal együtt az első sorban harcolt, miközben hosszú haja látványosan verdeste a vállait.
Egyedülálló tetteit minden harcos csodálta, főként mikor látták, hogy hajtincsei a hátára leszálltak.
Ez árulta el, hogy valójában egy nőről van szó” – írja Saxo legendája.
Ragnart valóságal lenyűgözte Lagertha bátorsága és a távolból udvarolni kezdett neki. Az amazon érdeklődést színlelt, és Ragnar megérkezett, hogy megkérje a kezét. A kérő magával hívta társait is a Gaulear-völgybe.
Miközben a lánykérésre indult, megtámadta egy hatalmas medve, illetve egy vérszomjas vadászkutya,
amely utóbbi Lagertha otthonát őrizte.
Ragnar lándzsájával küldte a másvilágra a medvét, a kutyát pedig kíméletlenül megfojtotta. Ezekkel a tetteivel végül elnyerte Lagertha tiszteletét és ezzel a kezét is.
A nő igent mondott a házassági ajánlatra.
Így lett Lagertha Ragnar Lothbrok első, igazi tűzrőlpattant felesége, akinek hosszú éveken át nem csak a hálószobában, hanem a pajzsfalnál is bérelt helye volt.
Lagertha a legerősebb és legismertebb „pajzsszűz” (olyan skandináv nő, aki a hősök felett őrködik csata közben, ennek megfelelően harcba is vonul férjével), aki
a harcot egészen fiatalon kezdte, majd folytatta férje oldalán is, együtt portyázva a viking seregekkel.
A csatákban tökéletesen járatos volt, ismerte a fegyvereket és a küzdőmódokat.
Szembeszált a termetükben nagyobb ellenfeleivel, és könnyűszerrel győzte le a nála jóval erősebb férfiakat. Pajkosan nyújtogatta a nyelvét rájuk, amellyel kitűnő intellektusára és erős szellemére figyelmeztetett, ami csak még kívánatosabbá tette férje, Ragnar szemében.
A halálosan veszedelmes és mégis csodálatos nő eltökélt őstípusát jelképezte:
a gyengeségek mítoszának eloszlatásával a ravaszság és az ész tökéletes egyensúlyát.
Lagertha Ragnar Lothbrok hűséges és ragaszkodó felesége volt. Ezt a nagyszerű szerelmi történetet mély tisztelet, csodálat és ambíciók jellemezték egészen addig, amíg Lagertha el nem veszítette a második és harmadik gyereküket. Ezután szerelmük a végzetes csapást már nem tudta kiheverni.
Szétválásuk után Lagertha elköltözött, és egy másik helyen kezdett új életet. Bár erről a történelemkönyvek keveset beszélnek, de a híres History Channel sorozata (Vikings) szerint hozzáment Hedeby helytartó urához, Sigmund jarlhoz, aki később sértegette, bántalmazta, és megpróbált uralkodni felette.
Amikor aztán Ragnarnak segítségre volt szüksége, Lagertha (aki még mindig szerelmes volt exébe) habozás nélkül újra pajzsot ragadott. Ehhez persze nem kérte új férje engedélyét, aki féktelen haragra gerjedt.
Hazatérve csúnyán összeverte feleségét, majd megerőszakolta, és letépve ruháit megszégyenítette.
Lagertha azonban - hűen egy harcos amazonhoz - kést ragadott, és a férje szemébe döfte.
A végső csapást mégis a jarl unokaöccse, Einar adta meg, amikor kardot ragadott és levágta a kíntól ordító férfi fejét. Lagertha így lesz Jarl (más források szerint Earl) Ingstad, aki Saxo legendája szerint, támogatása jeléül, 120 hajót bocsát Ragnar rendelkezésére a következő viking portyázáshoz.
„Lagertha, aki párját ritkító lélekkel, mégis törékeny szellemmel rendelkezett, pompás bátorsággal felfegyverkezve öntött lelket a bizonytalan katonákba. Ötleteit megvalósította, és szinte szállt az ellenség hátvédei felé, váratlan rajtaütést eszközölve, így hintve el a pánikot azok táborában” – taglalja az amazon érdemeit a Saxo Grammaticus krónikája.
Szintén a legenda szerint, amikor a győztesek újra visszatértek Norvégiába,
Lagertha csúnyán összeveszett Ragnarral, és megsebesítette egy lándzsaheggyel,
amit a köpenye alá rejtett. Ezzel a lépéssel ez a merész dáma neve sérthetetlenségét és uralmát akarta biztosítani.
(Jeki Gabriella összeállítása)