„Azt hinnénk, hogy az óceán legmélyebb pontja egy csöndes hely, de ez korántsem igaz. Természetes és ember keltette zajok kavalkádja hallatszik szüntelenül” – írja a Nemzeti Óceáni és Légkör Szervezet (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) közleményében Robert Dziak oceanográfus, a projekt vezető kutatója.
A tudósok egy titánból készült tokba helyezett hidrofon (vízben terjedő hanghullámok észlelésére szerkesztett mikrofon) segítségével három héten át rögzítették a mélység hangjait.
Az eredmények meglepték a szakembereket. A Mariana-árok Challenger Deep nevű vidékét a közeli és távoli földrengések moraja, sziláscetek hívása, és a vízfelszín felett tomboló, pusztító tájfun „zúgása” dominálta. A vízi forgalom sem számított csendesnek, a hajópropellerek keltette zajok tisztán kivehetők voltak az óceáni kakofóniából. Az alábbi hanganyagokkal a mélység már-már kísértetiesnek számító zajaiba hallgathatunk bele.
Szilás- és fogascetek hangjai
Hajó keltette zaj
Ötös erősségű földrengés a térségben
Sziláscet hívóhangja
(A hangfájlok az alábbi oldalról tölthetők le.)
A NOAA, az Oregoni Állami Egyetem és az amerikai parti őrség közös programja az óceán zajszintjét kívánta pontosan meghatározni, hogy figyelemmel tudják követni annak jövőbeni lehetséges emelkedését. Ilyen mély régióban viszont korábban sosem vizsgálódott senki.
A szakemberek abban sem lehettek biztosak, hogy a hidrofon ki fogja bírni az irtózatos nyomást. Szerencsére azonban a műszer épségben maradt, és három héten keresztül hibátlanul üzemelt. A kutatók most egy újabb, 2017-es küldetést terveznek, mely során a hangrögzítő készüléket hosszabb ideig tartják a mélyben, és mellé még egy kamerát is leküldenek.