A melegházasság és a melegek gyerekvállalása ellen tiltakozóknak általában az a legfőbb érvük, hogy nem a hagyományos családmodellben felnövő gyerekek mentálisan és fizikálisan visszamaradottabbak lesznek, mint azok, akik heteroszexuális szülők gyermekei.
A Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics tudományos folyóiratban megjelent tanulmány erre most jócskán rácáfol: kiderült, hogy egyáltalán nincs különbség, ha csak a szülők nemét figyeljük.
Dr. Nanette Gartrell, a tanulmány egyik szerzője a CNN-nek elmondta, hogy ez volt az első olyan kutatás, amely csak biztos, kiegyensúlyozott háztartásokat vizsgált. A korábbi kutatásoknál ez nem volt alapfeltétel, ezért sokszor hiba csúszott a gépezetbe, és
olyan tényezők zavarták meg a statisztikát, mint egy rosszul működő házasság.
A mostani statisztika olyan családokat is vizsgált, ahol meleg szülők nevelték a gyereküket, a heteroszexuális háztartásoknál pedig nem volt feltétel, hogy a szülők vér szerintiek legyenek, és az sem, hogy házasok. A kutatás során a homoszexuális szülők esetében csak leszbikus párokat vizsgáltak, mert férfiak közül nem találtak annyi stabil, rendezett háztartást, ami a statisztikában mérhető lett volna.
A kutatók a Nemzeti Gyerekegészségügyi Felmérés adatait használták, és 95 heteroszexuális, valamint 95 homoszexuális háztartást vizsgáltak. Megállapították, hogy nincs különbség a gyerekek általános egészsége, mentális és fizikai fejlődése és tanulási képessége között.
Ezekre inkább a szülők egymással való kapcsolata és a stressz volt hatással.
A tanulmány azonban rávilágít arra, hogy a leszbikus párok között sokkal nagyobb a szülői stressz, ennek valószínűleg az az oka, hogy nagyobb a társadalmi nyomás rajtuk, mint egy heteroszexuális páron. Jobban kell bizonyítaniuk, hogy képesek egészséges gyereket felnevelni, ezért sokkal stresszesebbek, mint nem meleg társaik.
Gartrell a portálnak elmondta, hogy ez még csak az első lépés egy átfogóbb kutatáshoz, ami a különböző fajta családok helyzetét fogja vizsgálni, sokkal szélesebb körben.