A vírus burkán lévő, a dengue-vírusétól eltérő szerkezeti sajátosságok döntő jelentőségűek lehetnek a fejlődési rendellenesség kialakulásában - véli Devika Sirohi, az Indiana államban lévő West Lafayette-i Purdue Egyetem munkatársa, a tanulmány vezető szerzője.
A flavivírusok - amelyek közé a Zika-vírus is tartozik - alakja és struktúrája lényegében egyforma, ám más és más sejtekbe képesek behatolni, ezért okoznak különböző betegségeket - mondta Michael Rossmann biológus, a kutatócsoport tagja.
Kutatásuk középpontjában a Zika-vírus felszínén lévő speciális, cukortartalmú protein áll, mely eltérést mutat a dengue-vírustól.
"A legtöbb vírust a vér-agy gát nem engedi behatolni az idegrendszerbe és a méhlepény állja útját, hogy ne jusson el a magzat fejlődő szervezetébe.
A Zika-vírusnak azonban valahogy sikerül áthatolnia a placentán, bár még az sem ismert, hogyan zajlik le a fertőzés.
A vírus azon régiói azonban, amelyek a jelenlegi felfedezések szerint különböznek a dengue-vírusétól, fontos szerepet játszhatnak ebben" - véli Sirohi.
Richard Kuhn, a kutatócsoport egy másik tudósa szerint az új információk segíthetnek a vírus elleni védőoltás és jobb diagnosztikai eljárások kifejlesztésében. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az "erős tudományos konszenzusra" hivatkozva csütörtökön először állapította meg, hogy összefüggés van a Zika-vírus fertőzés és a mikrokefália, vagyis a kisefejűség kialakulása között. Az eredményeket a Science aktuális számában közölték.