A baktérium génállományát a Harvard Egyetem szakemberei úgy módosították, hogy hidrogént és szén-dioxidot nyeljen el, és ezeket alkohollá alakítsa, amit üzemanyagként lehetne felhasználni. Jelen pillanatban izopropanolt, izobutanolt, valamint izopentanolt tudunk előállítani a baktériumokkal – mondta Daniel G. Nocera, a Harvard Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője a Forbes magazinnak.
A Ralston eutropha nevű baktérium a hidrogént és a szén-dioxidot adenozin-trifoszfáttá (ATP) alakítja. Az ATP kémiai energiát szállít a sejten belül az anyagcsere folyamataiban. A bejuttatott géneknek köszönhetően azonban az ATP alkohollá alakul, amit a baktérium végül kiválaszt.
Míg a szén-dioxidot a levegőből veszi fel a mikroorganizmus, a hidrogént a Harvard egy korábbi „találmányával” biztosítják a számára. Egy olyan mesterséges levelet alkottak meg, amit ha a vízbe raktak, és napfénynek tettek ki, a vizet hidrogénre és oxigénre bontotta.
Azt a tudósok is elismerik, hogy a Ralston eutropha nem fogja csökkenteni a levegőben lévő üvegházhatású gázok szintjét, hiszen az alkohol elégetésével a szén-dioxid visszakerül a légkörbe. Céljuk inkább az, hogy a kimerülőben lévő fosszilis tüzelőanyagokhoz ne kelljen többet hozzányúlni, hiszen a baktérium egy folyamatosan megújuló energiaforrásként működne.