A rózsaszín havat már évszázadok óta ismerik a sarkkutatók. Az sem titok, hogy a látványos elszíneződést piros színű szervezetek, úgynevezett hóalgák okozzák. Eddig viszont jelentősen alábecsülték ezen algavirágzások jelentőségét, írják a kutatók a Nature Communications folyóiratban megjelent cikkükben.
A hóval és jéggel borított fehér területek jobban visszaverik a napfényt, mint a sötétebb színű részek, a visszaverődés mértéke az úgynevezett albedó. A vörös algával borított jégfelület albedója kisebb, és ezért több hőt nyel el. Ezt már korábban is tudták, a hatást azonban alábecsülték.
Stefanie Lutz és munkatársai a potsdami GeoForschungZentrum (GFZ) és a Leedsi Egyetemről új tanulmányukban kimutatták, hogy az algavirágzás 13 százalékkal csökkenti az albedót az olvadási időszakban.
Eredményeink azt mutatják, hogy a ’bioalbedó’ hatás jelentős, és figyelembe kell venni a jövőbeni klímamodellekben”
– mondta Lutz, a cikk vezető szerzője.
A rózsaszín hó jelenség főként a meleg hónapokban fordul elő. Késő tavasszal és nyáron vékony olvadékvíz-réteg alakul ki az Északi-sarkvidék (Arktisz) és a hegyek hó- és jégrétegén.
A hóalgák szaporodásához elengedhetetlen a folyékony víz és a napfény. Télen nyugalmi állapotba kerülnek.
A kutatók nagyjából 40 mintát vettek a páneurópai Arktisz 21 gleccseréből. A mintavételi helyek Grönlandtól kezdve Izlandon és Svalbardon át egész Észak-Svédországig terjedtek.
Érdekes módon a talált baktériumok nagyon különböztek a mintavételi helyektől függően, de a hóalgák közösségei meglehetősen egyformák voltak. Más szóval az egész északi-sarkvidéki területen nagy valószínűséggel ugyanazok az algafajok okozzák a hó vörösre színeződését, és ezzel az olvadás gyorsítását.
Az algavirágzás ördögi körhöz vezet.
Minél több gleccser és hómező olvad fel, annál több alga szaporodik el, ami viszont sötétíti a felszínt, ez pedig tovább gyorsítja az olvadást.
A kutatók remélik, hogy tanulmányuk megalapozza egy alga-albedó kölcsönhatás univerzális modelljének kidolgozását, és lehetővé teszi az algavirágzások okozta plusz olvadás számszerű meghatározását.