Káprázatos képeket készítettek brit csillagászok a hawaii UKIRT (UK infrared telescope, azaz UK infravörös távcső) segítségével. Több mint 250 000 galaxist fedeztek fel az ég akkora részén, amely négy telihold nagyságának felel meg, írja a Daily Mail, a Nottinghami Egyetem Nemzeti Asztronómiai Ülésének anyaga alapján.
A kutatók remélik, hogy az Ultra Deep Survey (UDS) program részekén készült képek új lehetőségeket adnak a csillagászoknak, hogy tanulmányozhassák a galaxisok kialakulásának és evolúciójának a korai szakaszát.
„Az UDS-vel nagyszámban tudjuk tanulmányozni a távoli galaxisokat, és megfigyelni, hogyan fejlődtek a világegyetem történelmének különböző szakaszaiban” – mondta Omar Almaini, a Nottinghami Egyetem csillagászprofesszora, a program vezetője.
A képünkön látható legtöbb galaxis több milliárd évvel a Föld keletkezése előtt alakult ki”
– folytatta a professzor.
A világegyetem életkorát nagyjából 13,8 milliárd évre becsülik, és mivel a Nagy Bumm óta folyamatosan tágul, ez azt jelenti, hogy minél távolabbra néznek a csillagászok az űrben, annál távolabb tekintenek vissza az időben.
Az UDS az egyik legmélyebb betekintést nyújtja az ég meglehetősen nagy területébe, ahol a megfigyelt galaxisok jó része több mint kilencmilliárd fényévnyire van tőlünk. (Az eddigi legősibb galaxist a Hubble Űrteleszkóppal figyelték meg: ennek kora 13,4 milliárd év.)
Egészen mostanáig a kutatók főként egyedi objektumokra fókuszáltak az univerzum távoli múltjából. A most megfigyelt galaxisok közül több száz a Nagy Bumm utáni első évmilliárdban kezdte kisugározni a fényét.
A képek készítéséhez a kutatók a hawaii UK infravörös teleszkópot használták, és ismételten az ég ugyanazon részét figyelték. A kép összességében több mint 1000 órányi expozíciós idővel készült, ami azt jelenti, hogy még a leghalványabb objektumok is láthatóvá váltak.