A Pluto szomszédját, az 50000 Quaoart kapta lencsevégre a New Horizons-űrszonda - a szonda több mint egy éve repült el a törpebolygó mellett, most pedig új kihívások után néz. Az új célpont az 2014 MU69 katalógusjelű objektum, amelyet, ha minden jól megy, 2019 januárjában fog elérni a Horizons.
A szonda célpontja felé közeledve, még júliusban fotót készített a Pluto egyik szomszédjáról, az 50000 Quaoar nevű kisbolygóról, amelynek létezéséről 2002 óta tudunk, hála a Caltech két kutatójának, Mike Brownnak és Chad Trujillónak.
Az objektum méretei miatt vita folyik arról, hogy nem kéne-e törpebolygóvá átminősíteni.
Felfedezéséig a Pluto megtalálása (1930) óta ez volt a legnagyobb újonnan megtalált égitest a Naprendszerben (azóta találtunk már nagyobbat, de 2002-ig ez volt a rekordtartó.)
A Quaoar nevét egy tongva indián teremtésistenről kapta, mivel a felfedezéshez használt obszervatórium, a Palomar-hegyi Samuel Oschin teleszkóp környékén élnek a tongva indiánok. A kisbolygó 1100 kilométer átmérőjű, nagyjából fele akkora, mint a Pluto.
A New Horizons 2016 júliusában 2,1 milliárd kilométerre volt a Quaoartól, a kisbolygó pedig éppen 6,4 milliárd kilométerre volt a Naptól.
A Quaoarról készült felvétel azért fontos, mert ilyen messzi objektumot nem tudunk részletesen monitorozni - egy második szögből készült megfigyelés sokat segít abban, hogy többet tudhassunk meg a kisbolygóról.