Gyorsan csökken a világ egyik legismertebb és legkedveltebb afrikai állatának egyedszáma. Tizenöt éve még mintegy 140 000 zsiráf (Giraffa camelopardalis) kóborolt Afrika síkságain és erdeiben.
Mára ez a létszám több mint 40 százalékkal csökkent,
írta nemrég a Zsiráfvédő Alapítvány.
Mint annyi más faj esetében,
a hanyatlás fő okai között szerepel az élőhely elvesztése, az élőhely feldarabolódása, a túlvadászat és az orvvadászat.
Sajnos ezek együttesen lassan a „csendes" kihalás szélére sodorják ezt az ikonikus állatot.
Ezért döntött úgy a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN), hogy a zsiráfot a Vörös Lista legújabb kiadásában nem fenyegetettből sebezhetővé minősíti át a zsiráf természetvédelmi státuszát.
Bár az új genetikai kutatások arra utalnak, hogy az eddig gondolt egy faj (és több alfaj) helyett négy zsiráffaj létezik, az IUCN egyelőre egy zsiráffajjal számol, amíg a taxonómiai kérdések véglegesen nem tisztázódnak.
„A zsiráfok az elfelejtett megafaunához tartoznak. Tényleg nem kapják meg azt a figyelmet, amelyet megérdemelnének. Ennek következtében a zsiráfokat veszély fenyegeti" – mondta Julian Fennessy, az IUCN zsiráfokkal és okapikkal foglalkozó csoportjának társelnöke.
Miért fordítanak a szükségesnél kevesebb figyelmet a zsiráfokra még a szakemberek is? „Valószínűleg egyszerűen átsiklik felettük az emberek figyelme" – mondta David O'Connor, a San Diegó-i állatkert természetvédelmi szakembere. „Annyira kézenfekvő a létük. A zsiráfok mindenütt ott vannak a gyerekkönyvektől kezdve az állatkertekig. Könnyen megláthatók, ezért az emberek nem is gondolják, hogy aggódni kellene értük. Pedig kell!"
A zsiráfon kívül még majdnem 100 madárfaj is felkerült a Vörös Listára.
Közülük az egyik legnevezetesebb az okossága miatt Einstein-papagájnak is nevezett jákópapagáj (Psittacus erithacus). Ezek a madarak több száz szót is képesek megtanulni, és értelmi képességüket a csimpánzokéhoz vagy a kisgyerekekéhez hasonlítják.