A kutatók úgy definiálták a fekete humort, mint olyan humor, amely a sötét témákat, amilyen a halál, a betegség, a torzság, a fogyatékosság vagy a háború keserű szórakozással kezeli és humoros kifejezésmóddal mutatja be ezeket a tragikus, szomorú vagy morbid témákat. A fekete humorra bőven találunk példát a Monty Python filmekben vagy a ponyvaregényben.
A kutatók azt tapasztalták az ilyenfajta humorra való fogékonyság az intelligencia egyféle jelzője, olvasható a Daily Mail cikkében.
A fekete humor kedvelése és megértése pozitívan kapcsolódik a magasabb verbális és nonverbális intelligenciához éppúgy, mint a magasabb iskolai végzettséghez"
– írták a szerzők a Cognitive Processing folyóiratban megjelent tanulmányukban.
A kutatók 156 résztvevőt kértek arra, hogy értékeljék a fekete humorú karikatúrákat, amelyeket Uli Stein Fekete könyvéből vettek.
A résztvevőktől megkérdezték, értik-e a viccet, jónak találják-e, és hogy meglepőnek, vulgárisnak vagy érdekesnek találják-e.
Minden résztvevő személyiségét is megvizsgálták különféle szempontokat nézve, köztük az intelligenciát, az érzelmi stabilitást és az agresszivitást.
Arra az eredményre jutottak, hogy azok az emberek, akik értik és értékelik a fekete humort,
jobban teljesítettek a verbális és a nonverbális intelligenciát felmérő teszteken.
Ugyanezek a személyek a többieknél érzelmileg stabilabbak és kevésbé agresszívak.