A vonuló madarak évente kétszer tesznek meg több ezer kilométert. Eközben - elsősorban a kisebb állatoknak - többször pihenőt kell tartaniuk. A ghrelin nevű hormon határozza meg, milyen hamar indulnak ismét útnak a madarak.
A hormon jelzi számukra, mikor vannak tele a zsírraktáraik
- állapították meg egy énekesmadárfaj, a kerti poszáta (Sylvia borin) vizsgálatával bécsi szakértők, akik eredményeiket a PNAS című szaklapban mutatták be.
Leonida Fusan, a Bécsi Állatorvosi Egyetem Konrad Lorenz összehasonlító viselkedéskutató intézetének kutatója és munkatársai
olaszországi pihenőhelyükön fogták be a madarakat és megmérték ghrelinszintjüket.
Fecskendeztek is beléjük a hormonból, és megfigyelték, változik-e ezáltal a viselkedésük.
A kerti poszáták a széncinegéhez hasonló méretűek, főként gazdag aljnövényzetű erdőkben, erdőszéleken és vizes területeken fordulnak elő. Tollazatuk barna, fénytelen: elsősorban dallamuk alapján tűnnek ki környezetükből, éneküket "dallamos fecsegésként" írják le a kutatók.
Elsősorban rovarokkal, pókokkal és bogyókkal táplálkoznak. Ha pihenőhelyükön jóllaktak, megnövekszik ghrelinszintjük. A madarak vélhetően ebből érzik, hogy zsírraktáraik feltöltődtek, és készen állnak az indulásra.
Amikor a kutatók a madarak szervezetébe jutatták a hormont, az állatok nem akartak tovább táplálkozni, nyugtalanná váltak és indulás előtti izgalom szállta meg őket.