A fekete lyukakat eddig két csoportba sorolták. Az egyikbe a kisebb, úgynevezett stelláris vagy csillagtömegű fekete lyukak, amelyek tömege néhányszorosa a Napénak, a másikba pedig a szuper nagytömegű vagy szupermasszív fekete lyukak tartoznak, amelyek tömege milliószór milliárdnyi naptömegű lehet.
Néhány éve azonban egyre több bizonyíték gyűlik arra, hogy léteznek úgynevezett
köztes tömegű fekete lyukak
is, amelyek tömege úgy 100 és 10 000 naptömeg közé esik és csillagok sűrű csoportjában rejtőznek.
Az első ilyen köztes tömegű fekete lyukat 2014-ben azonosították a University of Maryland kutatói. Ők egy tőlünk 12 millió fényévre lévő, nagyjából 400 naptömegű fekete lyuk létezésére találtak bizonyítékokat a Messier 82 galaxisban, ahogy arról az Origo is beszámolt.
Eddig azonban csak egy maroknyi köztes tömegű feketelyuk-jelöltet „pillantottak meg" a csillagászok (a röntgensugárzásból következtetve), így a mostani új felfedezés elég izgalmas.
„Azért akarunk köztes tömegű fekete lyukakat felfedezni, mert ezek a hiányzó láncszemek a csillagtömegű és a szupermasszív fekete lyukak között" – mondta a kutatások vezetője, Bulent Kiziltan, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ kutatója.
Ezek lehetnek azok a kezdeti magok, amelyek azokká az óriásokká nőnek, amelyeket napjainkban a galaxisok középpontjában láthatunk."
Az új köztes tömegű fekete lyuk a 47 Tucanae nevű gömbhalmaz közepén rejtőzik. A 47 Tucanae csak 13 000 fényévnyire található a Földtől, azaz csillagászati értelemben véve viszonylag közel van.