A Brémai Egyetem szerdai közlése szerint az Északi-sark térségét február 22-én 14,49 millió négyzetkilométer tengeri jég borította, ami körülbelül akkora, mint Oroszország területe. Ez valamivel kevesebb, mint a tavaly mért legkisebb téli maximum, 14,58 millió négyzetkilométer.
Megdöntöttük a legkisebb téli maximum rekordját"
- közölte Georg Heygester, az Brémai Egyetem Környezeti Fizika Intézetének kutatója, hozzátéve, hogy csak egy hirtelen, jelentős márciusi fagy hizlalhatja a tengeri jeget februári kiterjedése fölé.
Az Északi-sark körüli tengeri jég zsugorodása jelzi leglátványosabban a klímaváltozást az elmúlt évtizedekben. Klímakutatók arra figyelmeztettek, hogy ha változatlan ütemben folytatódik a károsanyag-kibocsátás
2050-re eltűnhet a tengeri jég az Arktiszon.
A Meteorológiai Világszervezet (WMO) keddi jelentése szerint
az idei télen legalább háromszor érkezett hőhullám az Északi-sarkvidékre,
amikor a nagy erejű atlanti viharok meleg, nedves levegőt hoztak, így a jég újraképződésének idején előfordultak olvadáspont közeli hőmérsékletű napok.
Az északi-sarkköri változások és az olvadó tengeri jég a világ más részeinek éghajlatára is hatással lesz az úgynevezett futóáramlások miatt, amelyek nagy sebességű, vízszintes légáramlási zónák, szerepük van a hőmérséklet szabályozásában - olvasható a jelentésről kiadott közleményben.