1977. március 27-én, helyi idő szerint délután 12 óra 30 perckor bomba robbant a Spanyolországhoz tartozó népszerű turistaparadicsom, a Kanári-szigetek fővárosa, Las Palmas nemzetközi repülőterén.
A robbanás után hatalmas pánik tört ki az indulási csarnokban várakozó utasok között,
a halálra rémült emberek egymást taposva igyekeztek kijutni a detonáció helyszínéről.
Mint utóbb kiderült, a nyolc sebesültet követelő terrorcselekményt egy, a Kanári-szigetek függetlenségéért harcoló, földalatti szeparatista szervezet tagjai követték el. Nem sokkal később, a hatalmas felfordulást okozó detonáció után, ismeretlen telefonáló arra figyelmeztette a helyi hatóságokat,
hogy egy másik bombát is elrejtettek a repülőtéren,
amelyet hamarosan szintén felrobbantanak.
A hatóságok véresen komolyan vették a fenyegetést, ezért azonnali hatállyal lezárták a repülőteret, a még levegőben lévő gépeket pedig átirányították a szigetcsoporthoz tartozó Tenerife repülőterére.
A jóval kisebb tenerifei Los Rodeos reptér és irányítása nem volt azonban felkészülve az egyik pillanatról a másikra óriásira duzzadt forgalom kiszolgálására. Az átirányított, és egymás után leszálló gépek hamarosan megtöltötték a reptér várakozási terét, mivel a Los Rodeos nem rendelkezett a landoló gépek számához képest elegendő parkolóhellyel. A szükséghelyzetben ezért a beérkező gépek egy részét a gurulóutakon parkoltatták.
Los Rodeos nem volt felszerelve gurítóradarral sem,
ami a nagy forgalmú repülőtereken a leszálló gépek parkolóhelyre irányítását segíti. Az irányítás így kizárólag a rádióforgalmazásra, a pilóták helyzetmeghatározására hagyatkozhatott. Tovább bonyolította a helyzetet a délutáni óráktól leereszkedő és egyre sűrűbbé váló köd, ami miatt pár száz méterre csökkent a látótávolság, jelentősen rontva a torony lehetőségeit a vizuális irányításra.
A Pan American légitársaság N736PA lajstromjelű Boeing 747-121 típusú óriásgépe aznap charterjáratot teljesített a Kanári-szigetekre. A Pan Am 1736-os járata Los Angelesből szállt fel, majd miután New Yorkban újabb utasokat vett a fedélzetére, a keleti partot elhagyva megkezdte az óceán átrepülését célállomása, Las Palmas felé.
A járat gépparancsnoka, Victor Grubbs kapitány még a levegőben megkapta az átirányításra vonatkozó utasítást.
A kapitány először a várakozási légtérben körözve szerette volna kivárni a Las Palmas-i nemzetközi repülőtér újbóli megnyitását, erre azonban nem kapott engedélyt a földi irányítástól, így más gépekhez hasonlóan ő és személyzete is kénytelen volt besorolni a Los Rodeos-i leszálláshoz. A Holland Királyi Légitársaság, a KLM PH-BUF lajstromjelű Boeing 747-206B típusú utasszállítója aznap ugyancsak charterjáratot teljesített,
az eredeti repülési terv szerint Amszterdam és Las Palmas között.
A KLM gépet szintén még a levegőben átirányították Tenerifére. Veidhuyzen van Zanten kapitány és személyzete pontban 14 óra 15 perckor tette le a hatalmas Jumbót Los Rodeos betonjára.
A jellemzően kisebb gépek fogadására berendezkedett tenerifei reptéren a kialakult óriási zsúfoltság miatt komoly gondot okozott a leszálló óriásgépek parkoltatása. (A Boeing 747 Jumbo Jet egészen az Airbus A380 szolgálatba állításáig a világ legnagyobb utasszállítójának számított; a 200-as altípus törzsének hossza 70,7 m, szárnyfesztávolsága pedig 59,6 m volt.) A KLM óriásgépét a 12-es pályaküszöb mellett található várópontra irányították parkolni.
Nem sokkal a holland Boeing leszállása után a Pan American 747-se is landolt, amelyet szorosan a KLM gép mellé állítottak.
Időközben három kisebb gépet is ehhez a váróponthoz irányítottak át,
mivel a forgalmi előtér ekkorra már zsúfolásig megtelt. A holland gép utasait átmenetileg a tranzitváróban helyezték el, a Pan Am járatot azonban nem hagyták el az utasok, hanem a fedélzeten várakoztak.
Helyi idő szerint 14 óra 30 perckor futott be a jó hír, hogy mivel vaklármának bizonyult a második bombafenyegetés, a Las Palmas-i repteret ismét megnyitották.
A hír vétele után azonnal megkezdték az átirányított gépek elstartolását.
A hosszú várakozástól feszült Victor Grubbs kaptány 15 óra 30 perckor gurulási engedélyt kért az irányítástól, mivel utasai ekkor már több mint 13 órája nem hagyhatták el a fedélzetet.
Az irányítás a még fennálló zsúfoltságra hivatkozva azonban nem adta meg a Pan Am gépnek a kért engedélyt. Grubbs kapitány és első tisztje, Robert Bragg a gurulási engedély elutasítása után lementek a betonra, és közösen körbejárták a mellettük várakozó KLM gépet azt vizsgálva, van-e elegendő hely gépük kigurulásához.
A Pan Am gépen várakozó utasok ekkorra már nagyon nyugtalanok voltak, mivel este hétkor kellett volna behajózniuk a Las Palmas-i kikötőben
egy kéthetes hajóútra.
Az ideges kapitány a szemle eredményéhez képest azonban kénytelen volt belátni, hogy mindaddig nem oldható meg gépük biztonságos kigurulása, amíg a holland Boeing el nem távozott mellőlük. A KLM gép parancsnoka, Van Zanten kapitány ugyancsak ideges hangulatban volt, még ha más okból is, mint amerikai kollégája.
A kényszerű várakozás miatt fennállt az a lehetőség, hogy lejár a személyzet szolgálati ideje, márpedig a kapitány mindenáron még aznap szeretett volna visszarepülni Amszterdamba.
Kihasználandó a várakozási időt elhatározta ezért, hogy feltankol, mivel ezzel is időt spórolhat Las Palmason. Kollégája, Grubbs kapitány, amikor meglátta, nemcsak hogy az utasok nincsenek még a KLM gép fedélzetén, hanem megkezdték a Jumbo feltankolását is, nagyon ideges lett. Feszült várakozás után, a holland gép végül 17 órakor megkapta az irányítástól a gurulási engedélyt.
A KLM Boeingjének parkolóállása miatt az utasítás úgy szólt, hogy a Jumbo guruljon végig a futópályán,
majd a felszállópálya végén hajtson végre egy 180 fokos fordulót, és várakozzon a felszállási engedélyre.
Ezzel egyidejűleg Grubbs kapitány azt az utasítást kapta, hogy kezdje meg a gurulást a futópályán a holland gépet követve, és a C3-as gurulóúton hagyja el azt, az újabb utasításig.
Az engedély vétele után az amerikai gépparancsnok kigurult a várakozási pontról, és a KLM Jumbóját jóval lassabb sebességgel követve, elindult a pálya másik vége felé.
Az alkonyati időben egyre sűrűbbé vált a köd,
és a Pan Am gép fülkéjéből kitekintve az előttük haladó holland Boeinget lassan elnyelte a szürkeség. Mindeközben a Pan Am járata elérte a C3-as gurulóút bekötését, ám a zavaros rádióforgalmazás és az előző órák feszültsége miatt Grubbs kapitány nem volt biztos benne, hogy melyik gurulóúton kell lefordulnia.
A kapitány számára - aki nem ismerte ezt a repteret – csak egy kisméretű térkép állt rendelkezésre, és a tájékozódást a köd, illetve a szürkület is jelentősen megnehezítette.
A torony a kapitány ismételt kérdésére angolul és spanyolul is elismételte, hogy a C3-as gurulóúton forduljanak ki,
ám közben a Boeing elhaladt a bekötőpont mellett. A hatalmas 747-es lefordulási manőverét azonban jelentősen megnehezítette, a gurulóút kedvezőtlen, Z formájú csatlakozása a futópályához.
A kapitány rendkívül kockázatosnak ítélte meg a 135 fokos forduló végrehajtását, mivel a gép a manőver közben lesodródhatott volna a betonról, ezért tovább gurultak.
Grubbs még mindig nem volt biztos benne, hogy a C3-as bekötésénél járnak.
Időközben a holland Boeing elérte a pálya végét, és végrehajtotta az előírt 180 fokos fordulót. A rendkívül feszült állapotban lévő Van Zanten kapitány ekkor lenyúlt a gázkarokhoz, és előretolta azokat a felszálló teljesítmény eléréséhez. Az első tiszt rémülten figyelmeztette is a kapitányt: „Pillanat, még nincs felszállási engedélyünk!"
A gépparancsnok az első tiszt figyelmeztetésére bosszúsan visszahúzta a gázkarokat, és ingerülten a következőket válaszolta: „ Tudom, gyerünk, gyorsan kérdezz rá!" Ezután a fennmaradt hanganyag tanúsága szerint a következő rövid beszélgetés játszódott le a torony, és a holland Boeing pilótafülkéje között: 17:05:44.8 „– KLM4805 felszállásra kész, (...) és várjuk az ATC engedélyt."
17:05:53.4 „– KLM4805 felszállás után emelkedjen FL90-re, majd jobb forduló 40º és álljon rá a Las Palmas-i VOR adóra a 325º-os irányon." Az ingerült Van Zanten kapitány ez utóbbi, az elemelkedés után magasságra és irányszögre vonatkozó tájékoztatót felszállási engedélyként értelmezve, ismét előretolta a gázkarokat, és kiengedte a kerékfékeket.
Az első tiszt ekkor már nem merte ismét figyelmeztetni a paprikás hangulatban lévő gépparancsnokot, hogy a torony üzenete nem tekinthető egyértelmű felszállási engedélynek, ehelyett visszaolvasta az útvonalengedélyt.
Az elszabaduló tolóerőtől a holland 747-es egyre gyorsuló sebességgel száguldott a ködbe vesző futópályán. 17:06:13-kor a kapitány leadta a toronynak az utolsó üzenetet: „– Megyünk./We gaan." A Pan Am Jumbójának fülkéjében is hallották ezt a rádióforgalmazást, és az első tiszt azonnal bemondta a helyzetüket: 17:06:20.3 „Még mindig gurulunk lefelé a kifutón." A holland gép pilótafülkéjében ezt a fontos jelentést azonban nem hallották tisztán a fellépett rádióinterferencia miatt.
A torony nyugtázta az üzenetet: „Rendben 1736-os, jelentse, ha elhagyták a pályát."
Van Zanten a kapitány torony közléséből hirtelen rájött, hogy van még előttük egy másik gép is a futópályán.
Grubbs és személyzete csak ekkor vette észre a rohanva közeledő holland Jumbo szürke ködből felragyogó felszállófényeit. A fenyegető katasztrófát észlelve, az amerikai kapitány azonnal előretolta a jobb szárnyon lévő négyes és hármas hajtómű gázkarjait, hogy éles balfordulóval leguruljon a betonról.
Egy olyan hatalmas tömeg, mint a Boeing 747-es hirtelen átfordítása azonban néhány másodpercet igénybe vesz, és ennyi időt már nem adott a végzet. Ekkor már Van Zanten is világosan látta, hogy a felszállóteljesítménnyel rohanó gépe útját az amerikai Boeing keresztezi.
A holland gép ekkorra átlépte az úgynevezett elhatározási sebességet,
tehát az utasszállító lefékezése már nem volt lehetséges, azonban még nem érte el a levegőbe emelkedéshez szükséges elemelési sebességet.
Van Zanten kapitány kétségbeesetten próbálta elemelni a Boeinget, ütközésig hátrahúzva a szarvkormányt. A holland gép farokütközője mintegy 100 méteren át szántotta a betont az erőteljes túlhúzás miatt. A KLM Boeingje pont a betonról menekülő amerikai gép előtt érte el a 290 km/h-s elemelési sebességet.
A holland Jumbo orra és az első törzsszekció még átemelkedett az amerikai gép törzse felett, azonban a főfutók és a hajtóművei valósággal leborotválták a Pan Am 1736-os járat függőleges vezérsíkját, valamint emeleti kabinszekcióját.
A KLM gép lángba borulva még mintegy 150 métert repült, majd visszacsapódott a betonra,
és 300 métert csúszva, 90 fokos szögben elfordulva felrobbant. A teletankolt gépből kiömlő kerozin pokoli tűzlabdaként égett, senkinek sem adva esélyt a megmenekülésre.
A KLM járatán tartózkodó 234 utas, valamint a 14 fős személyzet is a tűzviharban lelte halálát.
A megskalpolt amerikai gépen ugyancsak felcsaptak a lángok. A Pan Am 1736-os járatát 64 utas, 4 légikísérő, a kapitány, az első tiszt és a fedélzeti mérnök tudta elhagyni, mielőtt az amerikai Boeing is felrobbant volna. 316 utas és a személyzet 9 tagja a tomboló lángok közt vesztette életét.
A megmenekült amerikaiak közül sokan súlyos égési sérüléseket szenvedtek el, közülük tíz fő később, a kórházban halt bele sérüléseibe. A repülés történetében legtöbb halálos áldozatot követelő tragédia szomorú mérlege így 583 halott, és 61 túlélő.
A súlyos szerencsétlenséghez több, egymással összefüggő ok vezetett. A holland gép kapitánya egyértelmű engedély hiányában kezdte meg a felszállást, bár a baleset kivizsgálásában részt vett holland szakértők szerint
az irányítás is hibázott, a nem egyértelmű és nehezen érthető kommunikációval.
A balesetben az is szerepet játszott, hogy az amerikai gép a tájékozódási bizonytalanságok miatt nem kezdte meg a C3-as gurulóútnál a pálya elhagyását.
A baleset napjainkig kiható következményeként egyértelműsítették, illetve szabványosították a pilóták és az irányítás közötti kommunikációt, hogy meghatározott szófordulatok és kifejezések egységesítésével kiküszöbölhetővé váljanak a félreértések.
A pilótafülkén belüli döntéshozatalt is reformálták,
ennek lett az eredménye az úgynevezett Crew Resource Management. A katasztrófa nyomán pedig a nagyobb repülőtereken is kötelező felszereléssé vált a ködös időben, illetve rossz látási viszonyok között is biztos gurulást lehetővé tévő gurítóradar.