A kutatók, akik simára borotvált arcú és szakállas férfiakat hasonlítottak össze, azt tapasztalták, hogy a kevésbé hangsúlyos állú férfiak nyerték a legtöbbet a szakállal. A tesztalanyok képének módosításával képesek voltak megnövelni az áll méretét, így jutottak a fenti következtetésre.
„Azt tapasztaltuk, hogy azok a szakállas arcok bizonyultak a legvonzóbbaknak, amelyek állkapocsméretét úgy módosítottuk, hogy az kevésbé legyen szembetűnő” – írták az Evolution and Human Behavior folyóiratban megjelent tanulmány szerzői, Anthony Lee (Glasgow-i Egyetem) és Sean Talamas (St Andrews-i Egyetem). „Ezt követte a szakállas arc, majd a borotvált arc nagyobb állkapoccsal.”
Legkevésbé vonzó a simára borotvált arc kisebb állkapoccsal”
– tették hozzá a szerzők.
A tanulmányba 37 simára borotvált, illetve szakállas férfiarcot kellett rangsorolni az attraktivitásuk és domináns megjelenésük szerint.
A férfiak férfiasságának és szexepiljének a jele volt a minél nagyobb arcszélesség és arcmagasság arány. Ezt úgy számolták ki, hogy lemérték az arccsontok közti távolságot, valamint a felső ajak és a szemhéj távolságát, majd a kettőt elosztották egymással.
Az arcszélességet a férfiaknál a pubertás folyamán ért tesztoszteronhatás befolyásolja: a szélesebb arc magasabb tesztoszteronszintre utal.
Ezután a kutatók úgy módosították ugyanazokat a képeket, hogy megnagyobbították vagy összezsugorították az állat.
Több mint 700 önkéntest – nagyjából fele-fele arányban nőket és férfiakat – kértek fel a képek értékelésére.
A körszakáll általában véve emelte a férfiarc vonzóságát, állapították meg a kutatók.
A körszakállas és nagy állkapcsú arcok szignifikánsan magasabb értékelést kaptak, mint a simára borotvált arcok, nagy vagy kicsi állkapoccsal, és a borotvált arcoknál a nagy állkapcsúak jelentősen nagyobb értékeket értek el, mint a kis állkapcsúak”
– írták a kutatók.
Érdekes módon azonban a túl nagy állkapocshoz társuló szakáll – normális esetben a férfiasság jele – negatív hatást gyakorolt.