Az intézet mérései szerint 2107 márciusában a globális átlaghőmérséklet elérte a 13,8 Celsius-fokot, ami az 1880-2017 közötti időszakban a második legmagasabb márciusi átlaghőmérséklet volt.
Ez alig marad el a tavaly jegyzett legmagasabb márciusi átlaghőmérséklettől,
ám azt a szakemberek a Csendes-óceán középső részének felmelegedésével járó El Nino időjárási jelenség hatásának tulajdonították.
Franciaországban, Németországban és Európa más részein rekordmeleget jegyeztek márciusban, miközben az Északi-sarkvidéken - Alaszka és Kanada kivételével - is szokatlanul meleg volt - közölte szerdán Ahira Sanchez-Lugo, a NOAA klímakutatója.
Ez a klímaváltozás számlájára írható, nem pedig az El Nino természetes váltakozásának a hatása"
- hangsúlyozta a szakember. Az El Nino miatt 2015-ben és 2016-ban sorra dőltek meg a melegrekordok a Földön.
"Az El Nino utáni évben általában azt várjuk, hogy valamivel hűvösebb lesz" - magyarázta a szakember. 1980 óta az El Nino és a La Nina - a Csendes-óceán középső részének lehűlése - jelenségek idején is egyre magasabbak a hőmérsékletek a Földön. "Amikor a mostanihoz hasonló semleges időszakban vagyunk szintén melegebb lesz" - mondta Sanchez-Lugo.
Az amerikai klímakutatók előrejelzései szerint valamikor az év második felében újra melegedni fog a Csendes-óceán középső része, ami újabb El Ninót hoz és ez újabb rekordmeleggel párosulhat.