Az Európát Ázsiától elválasztó Boszporusz vízének hirtelen színváltozását meglepődve fogadták Isztanbul lakói, akik a közösségi médiában aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy vízszennyező anyag kerülhetett a szorosba, míg mások az Égei-tenger térségében hétfőn történt nagy erejű földrengéssel hozták összefüggésbe a szoros csodálatos kék színének elvesztését - írja az MTI.
Török óceánkutatók azonban szerdán közölték, nincs semmilyen rejtély az erős szaggal párosuló színváltozás mögött.
Az Emiliania huxleyi tengeri alga elszaporodása okozza a színváltozást
- közölte Ahmet Cemal Saydam, a Hacetteppe Egyetem professzora a Dogan török hírügynökséggel.
"A Fekete-tengeren robbanásszerűen elterjedt ez a tengeri alga, ami valóságos áldás az élővilágnak, mivel fontos szerepet játszik a légkör szén-dioxod-tartalmának szabályozásában" - tette hozzá.
"Szó sincs vízszennyezésről" - hangoztatta, hozzátéve, hogy a jelenség áldást jelent a szardella számára, amely népszerű vacsora a török éttermekben.
A Fekete-tenger vízének színváltozását a NASA műholdjai is észlelték és felvételeket készítettek róla.
Az amerikai űrkutatási hivatal szakemberei is úgy vélték, hogy a coccolithophore nevű fitoplankton okozza az elszíneződést. Az Emiliania huxleyi a coccolithophore egyik faja.
Ennek az egysejtű élőlénynek kalcium-karbonát lemezecskéi vannak, és ha az alga virágzik tejfehérré változtathatja a tengerek vizét"
- közölte a NASA.