Az ilyen fajta daganatokat teratómákként ismeri az orvostudomány. Ezek a tumorok a belső, középső, és külső csíralemezekből állnak össze, és a leggyakrabban jóindulatú daganatokként jelentkeznek. A teratóma sejtjei differenciálódásuk során a környezetüktől teljesen eltérő szövetekké fejlődhetnek, így előfordulhat, hogy hajat, fogat vagy csontokat tartalmaznak, vagy olyan komplexebb szerveket, mint a szem. Jelen esetben a petesejtek váltak fogakká.
A bizarr leletet a lisszaboni Carmo kolostor temetőjében találták meg a szakemberek, a helyet az 1400-as évektől a 18. század közepéig használták, amikor is egy földrengés súlyosan megrongálta az épületet. Összesen 42 sírt vizsgáltak meg 2010 és 2011 között, de a daganatot csak most sikerült azonosítani – írja az Independent cikke.
„Amikor a régészek megtalálták a petefészek-daganatot, egyből fölismerték, hogy valami egészen különleges maradvány jutott a birtokukba, amit aztán alaposabb vizsgálat céljából tovább is küldtek a laboratóriumnak. Ekkor persze még senki sem sejtette, mit is sikerült pontosan felfedezni" – mondta Sofia Wasterlain, a portugál Coimbrai Egyetem kutatója, a teratómát leíró tanulmány első szerzője.
Az eredményt az International Journal of Paleontology című szakfolyóiratban publikálták.