A kereskedők abban reménykedtek, hogy a rádiófrekvenciás ID (RFID) címkék forradalmasítják majd az ellátási lánc kezelését.
A nagyon olcsó, elemnélküli címkék, amelyek vezeték nélkül a szkennerekből veszik fel az energiát, majd adják le az azonosító számokat, lehetővé teszik az áruházvezetők részére, hogy sokkal hatékonyabban jegyezzék a raktárkészletet, mint ha manuálisan kellene leolvasniuk és feljegyezniük a dobozszámokat.
A modern kereskedelmi műveletek nagyságrendje azonban még az RFID szkennelés hatékonyságát is jelentősen csökkentik. A Walmart például beszámolt arról, hogy csak 2013-ban 3 milliárd dollár bevételtől esett el a raktárkészlet és az árunyilvántartás közötti rossz párosítások miatt.
Még az RFID technológiával is akár három hónapot is igénybe vesz egy nagy áruház leltárjának teljes átnézése, ez azt jelenti, hogy a tévedések sokszor csak a vásárlói rendelésekkor derülnek ki.
Ezen segít a MIT kutatóinak legújabb fejlesztése. Az általuk kidolgozott rendszerben egy kis, biztonságos repülő drón akár több tíz méterről is képes leolvasni az RFID címkéket, míg a címkék konkrét helyét átlag 19 centiméterről tudja beazonosítani.
A kutatók úgy gondolják, hogy a rendszer használható lesz a nagy áruházak készletének folyamatos nyomon követésére – így megelőzhetők a leltárhibák -, valamint az egyedi árucikkek helyének meghatározására, így az alkalmazottak gyorsan és megbízhatóan tudják teljesíteni a vásárlók igényeit.
A cikk megjelenését támogatta az MVM Edison program.