Az ország délkeleti részén lévő 470 méter magas hegy püspöki bazilikája mellett több korszakban temették el az embereket. "A nekropolisz olyan népszerű volt, hogy az embereket szó szerint egymásra temették" - mondta Nikolaj Ovcsarov bolgár régész a bTV bolgár televízióban.
A négy rétegnyi sírkamrát kőlapok választják el egymástól. Az egyik sírban Ovcsarov csapata az elhunytak személyes tárgyait és ékszereket is találtak, egy fülbevaló szó szerint a tv-kamerák előtt került elő.
A holtak városának felfedezése az Ovcsarov vezette ásatások idei szenzációját jelenti. A tizennyolc éve tartó ásatások során a rézkorszakig sikerült visszavezetni Perperikon történetét. Perperikon (Hyperperakion) a Rodope keleti lejtőjén, Kardzsali városától 15 kilométerre északra, Szófiától 250 kilométerre délkeletre helyezkedik el. A térség már a Kr.e. 5. évezredben lakott volt.
Az ókorban a település a Dionüszosz-kultusz központja volt, a középkorban pedig erődítményt építettek oda, amely a hegység keleti részét ellenőrizte. A trák települést 1979-ben fedezték fel. A bolgárok középkori várat építettek a sziklás hegyre. A bazilika az 5. századból származik.