Az Erzsébet-téri Akváriumban megrendezett eseményt a díjátadó fővédnöke, dr. Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója, az alapvető jogok biztosának helyettese, a „zöld ombudsman-helyettes" nyitotta meg. A fővédnök bevezető gondolataiban kiemelte, hogy az Ozone Zöld-díj a fenntarthatóság és a környezet, illetve a természetvédelem területén végzett kiemelkedő munkáért adományozott egyéb díjak közül azzal emelkedik ki,
hogy önkéntes, spontán kezdeményezésű tevékenységeket ismer el.
Mindenféle közösség és magánszemély környezeti aktivitását honorálja, a nagyvállatoktól kezdve a civil szervezeteken át egészen az iskolákig, sőt az óvodások világáig bezárólag. Az alapvető jogok biztosának helyettese hangsúlyozta, hogy nagyon fontos a jó példa ereje, ami a jövő generációk esélyeit növelheti.
Dr. Béres András, a Hermann Ottó Intézet szakmai ügyvezető-helyettese, a zsűri elnöke, bevezető gondolataiban a díj jelentőségét méltatva rámutatott, hogy az Ozone Zöld-díj egyik küldetése a fenntarthatóság fontosságára való figyelemfelhívás. Hogy ennek az elmúlt nyolc évben sikerült elvetni a magjait, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az idei díjátadóra rekordszámú, összesen 68, és hozzá kell tenni, hogy jobbnál-jobb pályamű érkezett.
A zsűri-elnök örvendetesnek minősítette, hogy a pályázók közül 15 civil szervezet, 14 iskola és óvoda, valamint 20 magánszemély nyújtott be a legkülönbözőbb témákban, és nem egyszer még a környezetvédelmi szakemberek számára is roppant kreatívnak minősített pályázatokat.
A pályázók témakörei rendkívül színesek bizonyultak,
az elektromos autózás világától kezdve a klímaváltozáshoz kapcsolódó kérdéseken át egészen a környezettudatos, szemétmentes utazásig illetve öko-kertészeti projekttervekig bezárólag, számos fontos és előremutató pályamű közül kellett kiválasztania a zsűrinek a legjobbakat. Ehhez kapcsolódva Lakatos Zsófia, a Magyar PR Szövetség elnöke, és a Budapest Klub Global Executive Council alelnöke, a zsűri tagja hozzáfűzte, hogy szíve szerint az összes pályázót díjazta volna a nagyszerű ötletek miatt, mivel értékelése szerint csak jó, és még jobb pályaművek közül kellett a bírálóbizottságnak kiválasztania a legérdemesebbeket.
Kovács Lajos zsűritag, a Klímabarát Települések Szövetségének elnöke, a Hegyvidéki Önkormányzat alpolgármestere felszólalásában megemlítette, hogy sajnos, a nagyvállalati szférából érkezett a legkevesebb, összesen négy pályázat, igaz ez utóbbiak rendkívül értékesnek bizonyultak.
A korábbi évek gyakorlatát követve idén is öt kategóriában, a nagyvállalatok, KKV-k, civilszervezetek, iskolák és magánszemélyek között került kiosztásra a Zöld-díj. A díjat a környezet- és természetvédelem, valamint a zöld innováció és a fenntarthatóság területén megvalósított példaértékű projektekért, illetve tervekért, megoldásokért lehet elnyerni. A zsűri először a nagyválalalti kategóriában hitrdetett eredményt.
Rideg Richárd, az Ozone televízió ismert műsor vezetője, a rendezvény moderátora bejelentette, hogy a bírálóbizottság az idén két megosztott első díjat adott ki, mégpedig a Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt., illetve a Nissan Sales CEE Kft nyerte el az osztott első helyezést. Az FKV Zrt. két olyan új hulladékfeldolgozó illetve újrahasznosító telephely létesítéséért nyerte el a díjat, ahol nem csak egyszerűen feldolgozzák, illetve újrahasznosítják a fővárosi hulladékot, hanem szemléletformáló módon előadások, diákok és más érdeklődők számára megtartott interaktív foglalkozások keretén belül
a lakossággal is megismertetik a szelektív hulladékgyűjtés és feldolgozás fontosságát, és technológiai folyamatait.
A Nissan egy olyan egyedi energiatárolási rendszer kidolgozásáért részeült elismerésben, amely lehetővé teszi, hogy az emberek saját maguk újrahasznosítsák a Nissan LEAF-jük akkumulátorát.
Antal Alexa, a WWF Magyarország kommunikációs vezetője, a zsűri tagja elmondta, hogy
a kis és közepes vállalati szektorban az elmúlt években egyre nagyobb lendületet lehet tapasztalni, a környezettudatosság szempontjából.
A bírálóbizottság itt is két megosztott első helyezésre tett javaslatot, amelyet a Water & Soil Kft. és a Seed Bonbon pályázata nyert el.
A Water & Soil Kft egy, az önözéstechnikát forradalamsítható találmányával, a talaj vízveszteségét jelentősen lecsökkentő, a talaj nedvességet megóvó technológia kifejlesztésével érdemelte ki a megsoztott első helyezést. A Seed Bonbon irodai hulladékpapírból készít dekoratív süteményeket, trüffeleket, és bonbonokat formázó papírdíszeket, amelyekbe különféle fűszer és virágmagvakat helyeznek el.
A papírbonbon elültethető, amelyből kikel a növény, miközben a papíranyag is lebomlik, és hasznosul.
A hulladékból így nem csak képletesen, új élet születik.
A civil szervezetek kategóriájában is két megosztott díjat adott át a nyerteseknek Peller Mariann, az Ozone Zöld-díj nagykövete, televíziós műsorvezető. Az egyik díjazott, a PET Kupa szervezet a világon egészen egyedülálló kezdeményezésével nyerte el a kitüntetést.
A projektet a Tiszán tapasztalható aggasztó méreteket öltött környezetszennyezés, elsősorban a csak rendkívül hosszú idő alatt lebomló műanyagpalackok tömeges mennyisége inspirálta.
A projekt a műanyaghulladékokkal küzd a műanyagszennyezés ellen;
a PET kupa a Tiszából összegyűjtött PET-palackokból épített, és megújuló energiával hajtott hajók között zajló verseny. A nevezés feltétele, hogy a hajó és személyzete ezt megelőzően vegyen részt egy tiszai „műanyag-vadászaton".
A másik megosztott első helyezett a Muszáj Természetvédelmi Koordinációs Egyesület a „Kölcsönkenyér" című projektjével nyerte el a díjat. A projekt alapgondolata, hogy rengeteg olyan tárgyat őrzünk a háztartásban, például egy kempingsátrat, amelyet csak igen ritkán és rövid időre használunk. Az ilyen típusú tárgyak kölcsönös csereberéje költség és helykímélő megoldás, ezt célozza a díjazott projekt is.
A környezettudatos gondolkodás kialakításának az óvodák és az iskolák a legfontosabb alappillérei. Nem véletlen, hogy az Ozone Zöld-díj kategóriái közül ezek az oktatási intézmények is kiemelten kezeltek.
Ebben a mezőnyben idén a Tisza-parti Általános Iskola szerezte meg az első helyezést, a gyerekeket és a szülőket egyaránt megszólító komplex programjával,
amelybe ugyanúgy beletartozik a zöld szempontok alapján történő iskolakert művelés, mint az újrahasznosítható anyagokból a tanulók által készített dísztárgyak és ékszerek, vagy a feleslegessé vált mese és gyerekkönyvek összegyűjtése, kórházak, illetve szociális létesítményekhez való eljuttatás céljából.
A húsz magánszemély pályázó közül 2017-ben Tóth Andrea, okleveles közgazdász, a „Háztartásom hulladék nélkül" blog alapítója nyerte el az Ozone Zöld-díjat. A szerző a blogban olyan praktikus ötleteket és tapasztalatokat oszt meg az olvasóival, amelyek segítségével egy sokkal zöldebb, környezettudatosabb, és mindenekelőtt minimális kommunális illetve szelektív hulladékot termelő háztartást tudnak vezetni.
A zsűri a magánszemélyek kategóriájában különdíjat is kiosztott,
Dr. Erdős László ökológus, a „Zöld hősök Assisi Szent Ferenctől Arnold Schwarzeneggerig" című könyv szerzőjének, ismeretterjesztőnek. A 2016-ban kiadott, és a maga nemében egyedülálló, hiánypótló mű a középkortól napjainkig mutatja be a környezet- és természetvédelem nagy egyéniségeit azt illusztrálva, hogy tágabb hazánk, a „kék bolygó" megóvásának fontosságát már az elődeink is felismerték..