Jang Tao, a délnyugat-kínai Szecsuan tartományban lévő csengtui régészeti intézet munkatársa szerint a 2,55 méter hosszú, 1,3 méter széles és 1,8 méter magas bútordarab
a legrégebbi és legjobb állapotban fennmaradt lakkozott ágy, amelyet valaha feltártak Kínában.
Az oldalán cinóbervörös sárkánymotívumokkal díszített ágy 45 elemből áll, amelyek közül a legnagyobb 3,2 méter hosszú, a legkisebb pedig 20 centiméter. Minden egyes alkatrészt csappal és csaplyukkal illesztettek össze a mesteremberek.
Az ágyat még 2000-ben fedezték fel egy csengtui sírkomplexumban. "A darabjai annak idején hajóalakú koporsókba voltak szétszórva, és a régészeknek 17 évbe telt, mire különböző technikákat alkalmazva visszaállították eredeti állapotába az ágyat" - mondta Hsziao Lin, az intézet restaurációs részlegének vezetője.
"Az ágy felépítése és mintázata alapján nagy valószínűséggel a hajdani Su állam egyik uralkodójáé volt, aki 2500 évvel ezelőtt, a Hadakozó fejedelemségek korának hajnalán uralkodott ezen a területen" - mondta Jen Csin-szung, aki annak idején a sírkomplexum feltárását vezette."A jelek, amelyeket a készítők hagytak hátra az ágyon, nagyon emlékeztetnek a Su államban használt rejtélyes nyelvre, amelynek megfejtéséhez most új és értékes információkkal szolgálnak a kutatóknak" - tette hozzá.