Tudományos bizonyítékok vannak arra, hogy a várandós nőket érő környezeti hatások a magzat fejlődését jelentősen befolyásolják- írta egy közleményben a Magyar Tüdőgyógyász Társaság a rákellenes világnap alkalmából szombaton.
Idézték Horváth Ildikó tüdőgyógyász professzort, aki elmondta, hogy
kifejezetten negatív a dohányfüst szerepe, hiszen hátráltatja az emésztésért felelős szervek, a szív-érrendszer és a tüdők egészséges fejlődését is.
Sőt, ezek a károsodások nemcsak a magzatban mutathatóak ki, hanem az ő gyerekeiben is. Ez azt jelenti, hogy legyen aktív vagy passzív dohányos a kismama,
még az unokái is öröklik a káros hatásokat, akkor is, ha a köztes generáció egyáltalán nem dohányzik.
A közleményben az is olvasható, hogy Magyarországon a tüdőrák a vezető daganatos halálok között: az összes daganatos halálozás egyharmadát teszi ki.
Évente tízezer ember hal meg tüdőrák miatt, Magyarország ebben világelső"
- írták.
A dohányfüstnek a tüdőfogyatkozás kialakulásában is nagy szerepe van, ugyanis a tüdőben lévő légutak fokozatosan és tartósan beszűkülnek, pusztul a tüdő szövete, ezért egyre nehezebb lesz a kilégzés. Sok esetben később tüdőrák is kialakul.
A leghatékonyabb gyógymód a betegség korai szakaszában történő műtét. Azonban a tüdőrák gyakran tünetek nélkül növekszik, és sokszor csak előrehaladott, már nem műthető stádiumban fedezik fel.
Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet ezért indította el speciális tüdőrákszűrő programját, ami jóval modernebb a hagyományos módszereknél, így képes kiszűrni a korábban esetleg nem látott elváltozásokat is
- áll a közleményben.
A rákellenes küzdelem világnapja holnap lesz. Ezen a napon emlékeznek meg arról, hogy a párizsi első rákellenes világkongresszus résztvevői 2000. február 4-én írták alá a kór elleni világméretű összefogásra felszólító dokumentumot. De arra is fel szeretnék hívni az emberek figyelmét, hogy a rák elleni küzdelem nemcska az orvosok feladata, hanem a társadalom közös ügye is.