Régészek, antropológusok, fizikusok, kémikusok és biológusok, akik a Kr. e. 2500-tól 800-ig tartó időszak első ezer évének rejtélyeit tárják elénk. A bronzkori falvak romjai, tárgyai, sírjai mesélnek az akkor élt emberről.
Szemétgödörben talált sóskúti nő, balatonakali főnök. Az egykori társadalmi ranglétra két ellentétes végén elhelyezkedő bronzkori emberek. Vajon hol születtek? Hogyan éltek? Mit ettek? Milyen betegségeik voltak? Merre jártak? Milyenek voltak arcvonásaik?
A Bronzkori rejtélyek című ismeretterjesztő film ennek nyomába ered,
amelyből a beágyazott videón láthatunk részleteket.
A kutatók által feltett érdekes kérdésekre falvak romjai, feltárt tárgyi leletek és sírok válaszolnak nekünk az akkor élt emberről. A legmodernebb technika segítségével követhetjük nyomon a sorsukat a bölcsőtől a sírig.
Az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézet Lendület Mobilitás kutatócsoportja Kiss Viktória vezetésével a mai Magyarország több régiójából egy-egy jól kutatott település és a körülötte fekvő egy-egy folyóvölgy vizsgálatára vállalkozott a bronzkor Kr. e. 2500–1500 közé keltezhető időszakában.
A kiválasztott térségekben, - mint amilyen a filmben látható Benta völgye is - egykori közösségek falvainak, sírjainak, valamint az ezekből előkerülő leleteknek új, több tudományág módszereivel kiegészített elemzését végzik a kutatók.
Olyan régészeti kultúrákat vesznek górcső alá, amelyek a hagyományos régészeti elemzés alapján új népek betelepülését, kisebb-nagyobb migrációkat, „idegen" népcsoportok megjelenését feltételezik.
Vizsgálataik arra is rávilágítanak, hogyan éltek a mai Magyarországon a bronzkor első ezer évében,
az egyiptomi fáraók és a mükénéi görög királyok korában.
Milyen házakban laktak, hogyan táplálkoztak, milyen betegségeik voltak, hogyan temették el a halottaikat? Az MTA BTK Régészeti Intézete Archeogenetikai Laboratóriumában végzett vizsgálatok a rokoni kapcsolatok, ezen keresztül a társadalom felépítésének megismerésére is lehetőséget nyújtanak.
Új alapkutatásaik közé sorolható a temetkezésekből származó emberi maradványok legmodernebb, AMS radiokarbon módszerrel való keltezése,
amit az MTA ATOMKI Hertelendi Ede Környezetanalitikai Laboratóriumával együttműködésben végeznek. A hiánypótló szénizotópos keltezési adatok révén a bronzkor eddiginél lényegesen pontosabb időrendjét tudják kidolgozni.
Másik fontos kutatási témájuk a korszakban használt tárgyak, köztük a réz és ón nyersanyag beszerzésével elkészített bronztárgyak,
valamint az arany, és borostyán ékszerek elemzése.
A Budapesti Neutronközponttal együttműködésben azt is vizsgálják, hogy a bronzkori ember pontosan milyen nyersanyagból és hogyan készítette, használta a sírokból és bronz kincsleletekből előkerült ékszereket valamint fegyvereket.
A számos magyarországi intézménnyel, múzeummal együttműködő projekt eredményei az utóbbi évtized észak-, illetve nyugat-európai régészeti kutatási programjainak legmodernebb bioarcheológiai és archeometallurgiai adatbázisaival vethetők össze, kiegészítve azokat.