Az Egyesült Államokban körülbelül 42 millió ember dohányzik, és csaknem a 70 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy le akar szokni - derül ki a felmérésekből. Ám a dohányzásról leszoktató módszerek nem olyan hatásosak, amennyire az orvosok és a dohányosok szeretnék.
Az egyes programok, illetve a kombinációik 25 százalékos hatásfokkal tudnak segíteni a dohányosoknak a leszokásban.
Az Annals of Internal Medicine című folyóiratban publikált jelentésben egy szövetségi szinten kijelölt független szakértői csoport áttekintette a dohányzásról való leszokásról elérhető információkat.
Azt a következtetést vonták le, hogy a káros szenvedélytől való megszabadulás leghatásosabb módja a viselkedésmódba való beavatkozás, ami magában foglalja a személyes tanácsadást, a telefonos segítségnyújtást és az önsegítő módszereket, valamint a nikotinhelyettesítő gyógyszereket. Ezek a beavatkozások – külön-külön vagy kombinációban – adják a legnagyobb esélyt a dohányosoknak a további füstmentes életre.
A tanácsadás és az önsegítő anyagok alkalmazása 7-13 százalékra emelte a dohányzásról leszokók arányát, ám azok körében, akik nem vettek igénybe semmiféle segítséget, csak 5-11 százalék volt a leszokók aránya. A gyógyszerek alkalmazásáról az derült ki, hogy akik placebót használtak, azok körében 10 százalék volt a leszokók aránya, viszont akik valódi nikotinhelyettesítő szert szedtek 17 százalék volt ez az arány.
A munkabizottság a dohányosok különös csoportjait, mint például a terhes kismamákat is vizsgálta. A magzat kihordására való káros hatások jól ismert volta ellenére hatból egy kismama dohányzik, és a terhes nők egynegyede a fogantatás előtti három hónapban dohányzott.
Az ő körükben a viselkedésterápia hozta a legnagyobb sikert; Dr. Siu szerint még nincs elég adat arra vonatkozóan, hogy a dohányzásról leszoktató gyógyszereknek milyen hatása van a terhes anyákra.
A kutatás azt is kimutatta, hogy a dohányzásról leszoktató stratégiák bizonyos kombinációi hatásosabbak lehetnek, mint az egyedülállóan alkalmazott módszerek.
A különböző nikotinhelyettesítő szerek együttes alkalmazása például több embert képes leszoktatni, mint ha külön használnák őket, valamint a leszoktató gyógyszer és a nikotinhelyettesítő együtt jobban működik, mint a gyógyszer önmagában.
„Számos olyan beavatkozási lehetőség van már, ami segíthet az embereken a dohányzásról való leszokásban" – jelentette ki Dr. Siu. Ráadásul ahogy egyre több tanulmány egyre több hatásos leszoktató módszer kombinációjáról ad tájékoztatást, úgy talán a dohányzásról való leszokás esélye is egyre inkább javulni fog.
Magyarországon a tüdőgyógyászati szakrendelőkben az ország minden régiójában működik dohányzásról leszokást segítő centrum, és egy ingyenesen hívható telefonszám (06-80-44-20-44) is a leszokást választók rendelkezésére áll.