A teljes megsemmisülést jelentő „második Nagy Bummot" a kutatók jóslata szerint a Higgs-bozon destabilizációja fogja előidézni. A Higgs-bozon (vagy Higgs-részecske) egy olyan kvantumrészecske, ami az összes többi részecske tömegéért felelős.
Az említett destabilizálódás a szakértők predikciója alapján olyan gigászi nagy energiafelszabadulással fog járni, hogy a kataklizma felemészti az egész általunk ismert univerzumot, emellett a feje tetejére állítja a fizika és kémia törvényeit.
A Physical Review D című fizikai szakfolyóirat legújabb számában megjelent publikációban a tudósok azt is kiszámolták, várhatóan mikor fog bekövetkezni a világegyetem pusztulása. Nem kell aggódni, az apokalipszis még igencsak messze van: legkorábban várhatóan csak 10139 év múlva fog eljönni.
A Higgs-bozont még 2012-ben fedezték fel a CERN Nagy Hadronütköztetőjében. Két szubatomikus részecske (proton) összeütközése során detektálták a részecskét, amelynek létezését a részecskefizika standard modellje jósolta meg. A Higgs-bozonnak jól meghatározott tömege van, ami a kutatók számításai szerint idővel megváltozhat, ez a változás pedig teljesen összekuszálja majd a fizika törvényeit és „darabokra szaggatja" azokat az elemeket, amelyek nélkülözhetetlenek az élet létezéséhez.
Az instabil bozon által elindított folyamatok ráadásul nem több millió év alatt vezetnek az elkerülhetetlen véghez;
egyetlen pillanat alatt bekövetkező hatalmas, az ősrobbanáshoz hasonlító jelenség fogja megsemmisíteni a kozmoszt.
A kutatók úgy vélik, a Higgs-bozon instabilitását a fekete lyukak körüli téridő extrém torzulása is katalizálhatja. Sőt, az sem kizárt, hogy a folyamat már elkezdődött, csak nincs tudomásunk róla, a kérdéses Higgs-bozon ugyanis olyan távol lehet, hogy egyszerűen nem tudjuk vizsgálni a ma létező eszközeinkkel.
Nagyon úgy néz ki, hogy egy stabil és instabil világegyetem határán táncolunk"
– összegezte Joseph Lykken fizikus, a Fermi Nemzeti Gyorsító Laboratórium (Fermilab) munkatársa. „Lehet, hogy az univerzum még nagyon-nagyon sokáig fog létezni, de az is lehet, hogy robbanásszerűen múlik ki" – tette hozzá.
Forrás: Science Alert